Şapka İnkılabının Nedenleri Önemi Ve Sonuçları Hakkında Bilgi

Eskiden Osmanlı zamanında kıyafet konusunda bir birlik yoktu. Toplumdaki sınıfına ve devlette yer alınan göreve göre giyilen kıyafette değişirdi. Müslüman olmayanlar ise kendi istediklerine göre giyinirlerdi. Bazı padişahların döneminde bu durum değiştirilmeye çalışılmıştır. Memurlar, ceket ve pantolonun dışında bir de başlarına fes giymekteydiler.

 

Mustafa Kemal Atatürk, her alanda değişiklikler yaparak ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesine getirmekteydi. Bu değişiklikleri kıyafet konusunda da uygulamaya çalıştı. Bu amaçla 25 Ağustos 1925 yılında Kastamonu’ya yaptığı bir gezi esnasında kafasına şapka giymiş ve başındakine şapka dendiğini halka söyleyerek onları da şapka giymeye davet etmiştir.

 

 Şapka İnkılabı Neden Yapılmıştır?

 

Çağdaş giyinmek uygarlığın en temel göstergelerinden biri olarak görülmekteydi. Bu sayede Batıdaki tarzda kılık kıyafet görüntüsüne geçilmek isteniyordu. Her dinden insan olduğu için ve herkeste kendi inancına göre başına fes ve başlık takıyorlardı. Bu karışık görüntünün önüne geçebilmek için bu inkılap düşünülmüştür. Bu sayede oluşan dini farklılıklar ortadan kalkacaktı.

 

Bu kanunla halkın psikolojik olarak değişmelere hazırlanması amaçlanmaktadır. Şapka kanunu ile halkın yeniliklere tepkisi ölçülmek ve buna göre yeni devrim ve inkılaplar yapılmaya karar verilecekti. Geleneksel kıyafetler, geri kalmışlığın göstergesi olarak görülmekteydi. Bu geri kalmışlık görüntüsünden halk ve ülke olarak kurtulmak istenilmekteydi. Mustafa Kemal Atatürk’e göre şapka devrimi; çağdaş olmayı, evrensel medeniyetler seviyesine gelmeyi, insanların kafalarının içindeki hurafelerden kurtulmayı ve bilimsel düşüncelere açık olmayı simgelemekteydi.

 

 Şapka İnkılabının Önemi Nedir?

Renkli Atatürk Resimleri

Şapka inkılabı ilan edilmeden önce şapka bazı yerler de az da olsa kullanılmaya başlamıştı. Batıcılık etkisi Tanzimat devri ile başlamış, Meşrutiyet ile ilerlemiştir. Bu etki ile şapka inkılabını çıkarmak gereksinimi daha çok artmıştır. Bu bağlamda 25 Nisan 1925 ‘de ‘ ŞAPKA GİYİLMESİ HAKKINDAKİ KANUN ‘ çıkarılmış ve dini kıyafetlerle gezilmesi yasaklanmıştır. Bu laik devlet sistemine geçişin en önemli adımlarından biri olmuştur. Toplumda yaşanan farklılıklar ortadan kalmıştır. Halk, kıyafet açısından modern bir görünüme kavuşmuştur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk, bayanların kıyafet giyimine asla dokunmamıştır. Sadece dini kıyafetlerle oluşan farklılık ortadan kaldırılarak Batı’ya ayak uydurulmak istenmiştir.

Şapka ve Kıyafet Devriminin Sonuçları Kısaca

Bu devrim sayesinde daha sonra yapılması planlanmış olan devrimlerin önü açılmıştır, toplumsal olarak daha modern kıyafetlere kavuşulmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!