Sedef Hastalığının Sebepleri, Belirtileri Ve Çözümü

Sedef hastalığı; deride kızarmayla gelişen ve beyaz renkli kepeklenmelere neden olan döküntülü bir cilt hastalığıdır. Genelde diz, dirsek ve saçlı deri gibi bölgelerde görülen, kaşıntılı ve tekrarlayıcı bir hastalıktır.

Sedef Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığının başlıca nedenleri; stres, genetik faktörler, sigara ve alkol kullanımı, viral enfeksiyonlar ve kullanılan çeşitli ilaçlardır. Sedef hastalığının en belirgin belirtileri ise deride kuru ve kırmızı plaklardır.

Sedef hastalığı, hastalarda tırnaklarda çukurlaşma, tırnaklarda pul pul dökülme ile tırnaklarda renk değişimi gibi sorunlara yol açan tırnak problemlerini de doğurur.

Sedef hastalığı deride küçük kırmızı tümseklerle kendini gösterir ve pul pul dökülmeye başlar. Elde, ayakta, saç derisinde ve diz ile dirseklerde beyaz veya kırmızı renkte döküntülerin olması da sedef hastalığının en yaygın belirtileridir.

 Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef hastalığının tedavisinde öncelikle var olan sorunlar tedavi edilir ve yenilerin çıkmasını önlemek için gereken önlemler alınır. Tedavide ana amaç en az yan etki ile olabilecek en iyi iyileşmeleri sağlamak ve hastalığı kontrol altında tutmaktır. Ancak her hastaya uyan tek bir tedavi yöntemi yoktur. Hekiminiz size uygun olan tedaviyi gerekli tetkiklerle belirleyecektir.

Hastanın iyileşmeyi istemesi ve tedaviye uyum göstermesi önemlidir. Cildinizdeki kepek dökücü ilaçlarla yüzeyin temizlenmesiyle başlayan tedavi diğer ilaçların etkinliğini de arttıran bir adımdır. Belirtilerin çok fazla olduğu hastalarda ultraviyole ışını ile özel tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemiyle bir ay gibi bir zamanda sonuç alınmaya başlanırken ülkemizde çok yaygın kullanılmaktadır.

Sedef hastalığının inatçı ve yaygın tiplerinde ise ağız yolu veya iğne ile alınan ilaçlar tedaviye eklenmektedir. Ayrıca hastanın banyodan sonra nemlendirici kullanması ile derinin kuruma, kaşınma ve tahriş olma eğilimleri önlenmeye çalışılır.

Sedef hastalığının bir yanı da psikolojik stres nedeniyle olduğu için stres ve diğer psikolojik sorunlardan da uzak durulması gereklidir.

Ülkemizde çok büyük bir şifa potansiyeline sahip olan kaplıcalarımızın yanı sıra İsrail’de Lut Gölü, ülkemizde Kangal Balıklı kaplıcası, Sivas Balıklı Gölü başta olmak üzere tıbbi tedaviye ek olarak doğal tedavi seçenekleri sunan yerler de mevcuttur.

 

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!