Şekerin Düşmesinin Belirtileri Nedenleri Ve Önemine Dair Merak Edilenler

Şeker düşmesi yaşayan hastalar günlük hayatta birçok sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu tarz hastaların otomobil gibi aletleri kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Ani bir düşüşte hayati tehlikelere yol açabilen bu rahatsızlığın teşhisinin konulabilmesi için ilk olarak belirtilerinin bilinmesi gerekmektedir. Şeker düşmelerinde görülen en büyük belirti göz kararması ve baş dönmesidir. Bu belirtiler tansiyon düşüklüğü ile karıştırılabildiğinden mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Şeker düşüklüğünün bir diğer önemli belirtisi ise terlemedir.

 

Özellikle geceleri yaşanan terlemeler şeker düşüklüğünün belirtisi olabilmektedir. Peki, şeker düşüklüğü yaşanmasının nedenleri nelerdir? Bunun birçok sebebi olabilmektedir. Kişi zaten şeker hastasıysa görülebilmektedir. Bunun dışında aşırı kilolu insanlarda da sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Bu tarz rahatsızlıkların dışında zararlı maddelerin kullanımı da şeker seviyesine etki etmektedir. Şeker düşmesi hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Aniden yaşanan şeker düşmeleri felç ya da ölüme kadar gidebilen sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

 

Şeker düşüklüğü tedavisi için ne yapılmalıdır?

Tedavinin en önemli kısmı beslenmedir. Beslenmenin mutlaka düzenlenmesi gerekmektedir. Onun dışında alkol ya da sigara gibi kötü alışkanlıklar söz konusu ise bu konuda da mutlaka bir şeyler yapılmalıdır. Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta proteinlerdir. Karbonhidrata yönelmek yerine et, tavuk ya da yumurta gibi sağlıklı proteinlerin tüketilmesi şekerin düzene girmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca şekerli ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Bu tarz gıdalar sadece şeker düşüklüğünü değil her türlü rahatsızlığı tetiklemektedir. Şeker düşüklüğü yaşayan hastaların beslenmelerine eklemeleri gereken bir diğer önemli gıda ise bakliyatlardır. Bakliyatlar lifli yapıları ile kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle haftada 2-3 kere tüketilmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Şeker düşmesine neden olan ilaçlar

Şeker düşmesine neden olan birçok etken vardır. Bunlardan bir diğeri ise kullanılan ilaçlardır. Bazı ilaçlar geçicide olsa şeker düşüklüğü yapabilmektedir. İlaçların yanlış kullanımı da buna neden olmaktadır. Örneğin; şeker ilacı kullanan biri kesinlikle alkol tüketmemelidir. Bu şeker düşüklüğüne yol açacaktır. Şeker ilaçlarının dışında aspirin gibi ilaçlarda şeker düşüklüğüne neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bir uzmana danışılması ve ilaçların kullanımına devam edilip edilemeyeceğinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Diyabet (Şeker) Hastaları İçin Bilgilendirmelerimiz Sürecek.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!