Şekerin Yükselmesinin Belirtileri Nedenleri Ve Önemi

Son yıllarda yurdumuzda bir çok kişinin problemi olan Şeker (Diyabet) Hastalığı problemi olanların en sık karşılaşmış olduğu sorunların başında gelmektedir kanda ki şeker yüksekliği.

Şeker yükselmesinin belirtileri ve nedenleri

Ülkemizde şeker hastalığı son yıllarda oldukça artış göstermiş olmaktadır. Bozulan beslenme alışkanlıkları, artan obezite gibi sağlık sorunları şeker hastalığının yaygınlaşmasının başlıca sebepleri olmaktadır. Şeker hastalığının erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Bazı durumlarda şeker anlık yükselebilir iken, bazı durumlarda hastalık sebepli olmaktadır.

Bir önlem almaksızın uzun süre şeker hastalığına maruz kalındığında organlar ciddi zararlar görür. Bu yüzden vücudumuzun bize verdiği sinyalleri iyi algılamalı ve erken teşhis avantajlarından yararlanmalıyız. Şeker yükseldiğinde bazı belirtiler verir. Eğer aşağıda yer alan belirtilerden bir ya da bir kaçı mevcut ise mutlaka bir doktora gözükün.

– Eğer durup dururken normalden fazla su içemeye başladıysanız ve ağız kuruluğu yaşamaya başladıysa bilmelisiniz ki bu durum şeker hastalığının en büyük habercisi olmaktadır.

– Çok sık acıkıyor ve acıktığınız da başınız dönüyor, elleriniz ayaklarınız titriyor ise şeker hastalığı ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

– İştahınızı kaybettiyseniz ve son günler de hızlı bir şekilde kilo verdiyseniz ve bu semptomlara halsizlik gibi durumlar eşlik ediyor ise, şeker hastalığı durumu söz konusu olabilmektedir.

– Şeker hastalığı hafızayı da olumsuz etkiler ve unutkanlık ve öğrenme güçlüğüne yol açabilir.

– Yaralarınız ve enfeksiyonlar kolay iyileşmiyor ve diş etleriniz sürekli iltihaplı ise, bayanlar da vajinal kaşıntılar ve vajinit sürekli tekrarlayan durumlar ise de şeker hastalığından söz edilebilir.

– Şeker hastalığının ilk vurduğu organlardan biri göz olmaktadır. Bu yüzden gözleriniz sıra ışı bir şekilde bulanık görmeye başladı ise mutlaka şeker kontrolü yaptırmalısınız.

– Şeker hastalarının sinir sistemleri, hastalığa ilk tepki veren bölgeleridir. Bu yüzden ayaklar da yanma, huzursuzluk ve aşırı sinir yüksek şeker belirtisi olabilir.

Şekerin önemi

En önemli hastalıklardan biri şeker hastalığı olmaktadır. Çünkü şeker hastalığı vücutta ki organlar da ciddi tahribatlara yol açar. Tedavi edilmeyen ve önlem alınmayan şeker hastalığı, pankreas hastalıkları ve kanserine, böbrek yetmezliğine, göz ve görme hastalıklarına yol açabilir.

Hatta kangrenlere, organ ve uzuv kayıplarına varan sonuçlar doğurabilir. Beyin kanaması ve kalp krizleri de yüksek şekerin tetiklediği durumlar olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!