Sigaraya Başlama Nedenleri ve Süreci Hakkında Bilgi

Günümüzde Akciğer Kanserinin En Önemli Sebeplerinden, Nedenlerinden Başlıcası Olarak Öne Çıkan Sigaraya Başlama Süreci ve Nedenlerine değindik.

Sigaraya Başlama Süreci

 

Psikolojik, sosyal, ekonomik sorunlar, aile gibi faktörler genellikle gençlik ve çocukluk çağındaki bireylerin sigaraya alışma sürecini başlatmaktadır. Bir kere içildiğinde devamı gelen sigara, kısa süre içerisinde bağımlılığı meydana getirir. Artan nüfus ile beraber sigara alışkanlığı da paralel bir artış göstermektedir.

 Sigaraya Başlama Nedenleri

Sigaraya Başlama Nedenleri ve Süreci

* Küçük yaşlardaki bireylerde ailenin sigara alışkanlığı ilgiyi sigaranın üzerine çeker. Sigara içmenin büyüklere özgü bir davranış olduğu kanısı, çocuklarda kendisini ispat etme güdüsünü ortaya çıkarır.

* Okul çağındaki bireylerde ise arkadaş çevresinin sigaraya başlama sürecinde önemli bir rolü vardır. Özenme dürtüsüyle arkadaşların sigara içişini örnek almak, dışlanma korkusuyla arkadaşları taklit etmek sigaraya başlamak için en önemli nedenlerden biridir.

* Üniversiteye başlayan bireylerin ailesinden uzakta olma, evden ayrılma, yeni bir düzene alışma, yoğun sınav stresleri gibi nedenlerle sigaraya başladığı gözlemlenmektedir.

* Ergenlik çağındaki bireylerde herkesten farklı, özgün olma ihtiyacını sigaranın görsellik açısından oluşturduğu tabloyla karşılayabileceği olgusu vardır.

 

* Yoğun çevre baskısı da sigaraya başlamak için sıralanan nedenler arasındadır.

* Geçiş dönemlerinde çocukların kimliklerini belirleme ihtiyacı, cinsel kimliğin de belirlenmesini meydana getirir. Sigaranın, bu cinsel kimliği ortaya çıkarmada araç olarak görüldüğü saptanmıştır.

* Aile içinde sık sık meydana gelen şiddet hem çocukların hem yetişkinlerin sigaraya başlamasına önemli bir sebep olarak görülmektedir.

* Hastalıklar çoğu zaman zararlı alışkanlıklardan uzak durmayı emretse de aksine bireyler sigaraya başlamayı tercih etmektedir.

* Sosyal medya ve televizyonlarda sık sık görülen ve hayranı olunan kişilerin sigara kullanıyor olması, genç yaşlardaki bireyleri sigaraya özendirmektedir.

* Ergenlik dönemlerinde sergilenen asabi tavırlar aile içinde uyuşmazlıklara yol açarak genç bireylerin sigaraya başlamasına neden olur.

* Sigara ile ilgili yapılan etkili reklamlar bireyleri sigaraya teşvik açısından etkili bir yöntemdir.

* İkili ilişkilerde yaşanan sorunlar da bireylerin sigara alışkanlığı kazanmasında büyük rol oynar.

* Ölümler doğanın bir kanunu olsa bile bireylerde yaşattığı üzüntüyle, sigaraya başlanmasında etkilidir.

* Aile yapısı rahat olan, denetimden uzak çocukların kolayca sigaraya başladığı görülmektedir.

* Sigaranın içerisinde bulunan nikotin, sigaraya başlatmanın da ötesinde sürekli sigara içme isteği yaratarak bağımlılık meydana getirir.

* Yetişkinliğe geçişte özgür olma hissiyatı, bireylerde sigaraya başlama isteği uyandırır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!