Sırt Ağrısının Nedenleri Nedir Çözümü İçin Ne Yapılabilir

 

Sırtta Oluşan Ağrıların sebepleri ve tedavisi için yapılabileceklere bakalım. Günlük faaliyetlerimiz den dolayı ve yaptığımız işlerden dolayı ortaya çıkabilen sırt ağrıları çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir bir durumdur.

 

Sırt Ağrısının Sebepleri

1- Sırt ağrısı her yaşta kişide görülebilen duruş bozukluğundan ve az hareketten dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Bu ağrılar genellikle yanlış hareketlerden dolayı ortaya çıkarken bazı durumlarda ise birtakım hastalıklarında belirtisi olabilir.

2- Kalp rahatsızlığı ya da başka bir takım hastalıkların da belirtisi olabilen sırt ağrıları ve özellikle bilgisayar başında çok zaman geçiren kişilerin sıkça karşılaştığı bir sorundur. Her iki cinsiyette de görülebilen bu sorun kadınlarda doku romatizması olarak ortaya çıkarken sırt ve boyun bölgesinde ağrıların oluşmasına yol açar.

2- Sırt fıtığı varsa bu da sırt bölgesinde ağrılar oluşturabilir. Sırt ağrıları kadınlarda ileri yaşlarda kemik erimesi sorununu da beraberinde getirebilir.

3- Gençlerde ve çocuklarda sırt ağrıları genellikle omurga eğriliği ile ilişkilidir. Kürek kemiği dolayısıyla sırt ağrıları oluşan bu kişilerde romatizmal ya da kalp krizi habercisi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Eğer sırt ağrısı geceleyin ortaya çıkıyorsa bu durumda doktora başvurmak gerekir.

4- Sırt ağrısı olarak bilinen ama sinir ucu iltihaplanması olarak ortaya çıkabilen zona sorunu sırt ağrısı olarak ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki Resimde Sırt Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar Belirtilmiştir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Sırt Ağrısının Tedavisi

 

1- Sırt ağrısı uzman doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Öncelikle teşhis işlemi yapılır. Kasım incinmesi nedeniyle oluşan sırt ağrıları varsa bu durumda basit tedavi yöntemleri ile ağrı giderilir.

2- Sırt ağrıları farklı boyuttaysa ultrasonografi, kan tahlili bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ile araştırılarak teşhis koyulmalıdır.

3- Sırt ağrıları için teşhis koyulduğunda duruma göre B12 vitamini kullanımı gerekebilir. Sinir uçlarını koruyucu özelliği olan B12 vitamini ile sırt kasları üzerine B12 vitamini içerikli Kapsaisin kremi sürülerek ağrılar azaltılabilir.

4- Sırt ağrıları tedavisinde egzersizler de kullanılır. Tempolu yürüyüş sporu, bel ve sırt bölgesini iyi geldiği gibi boyun bölgesi içinde iyi gelen bir egzersizdir.

5- Sırt ağrısı kronik şekilde olmaya başlamışsa bu kişiler yüzüstü yatmaları gerekmektedir. Böylece sırtta oluşan baskı azalarak daha az ağrı hissedilir.

6- Önleyici sağlık hizmeti olarak sırt ağrısına çözüm olarak koltuklara destek minderi koyularak ağrı oluşumu azaltılır ya da engellenir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!