Şizofreni Hastalığı Nedenleri Belirtileri Tedavisine Dair Bilgiler

Şizofreni en önemli psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Kişilik bölünmesi şizofreniye bağlı bir rahatsızlık değildir. Şizofreni, kişinin gerçek ile hayali ayırt edememesidir. Sürekli hayal gören şizofreni hastaları sesler duyabilmekte ya da çeşitli görüntüler görebilmektedir. Şizofreni için birçok neden bulunabilmektedir. En yaygın olarak görülen neden ise beyinde yaşanan bozukluklardır. Kalıtsal olarak da geçebilen bu rahatsızlık beyinde küçülmelere neden olmaktadır. Bu durumda da ortaya şizofreni çıkmaktadır. Şizofreninin anlaşılabilmesi için belirtilerinin ne olduğu bilinmelidir.

 

2 farklı belirti çeşidi vardır. Biri kişinin kendini olduğundan farklı biri sanmasıdır. Diğeri ise en sık ve yaygın olarak görülenidir. Bu belirti çeşidinde kişi sürekli hayaller görmekte ve sesler duymaktadır. Böyle bir durum söz konusu ise mutlaka bir psikoloğa danışılmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Tedavi için 3 aşama vardır. Bu hastanın şizofreni durumuna göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ilk aşamada ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaçlar kişinin gördüğü hayalleri azaltmaktadır. Fakat ilaçlar bırakıldığında hayallerin yeniden tekrarlama ihtimali yüksektir.

 

Bir diğer tedavi biçimi ise ilaçlara ek olarak psikolojik terapi görülmesidir. Bu birçok şekilde yapılabilir. Psikolog ve hasta ile birebir olarak yapılabilen bu terapiler grup halinde ya da aileler ile de yapılabilmektedir. Eğer tüm bu tedaviler bir işe yaramıyor ise mutlaka hastaneye yatma işlemleri yapılmalıdır. Bu son aşamada olan ve herhangi bir gelişme göstermeyen hastalar için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Ortaya Çıkma Nedenleri nelerdir?

Bu rahatsızlık birden fazla etkenin bir araya gelmesi yüzünden ortaya çıkabilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Karşılaşmış olduğumuz önemli bir stres hali ve ya zorlanma durumu ( İşin Kaybedilmesi, Askere Gitmek, Boşanma Hali ) genetik olarak yatkınlığı olabilecek kişilerde bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Genetik olarak yatkınlığı bulunmayan kişilerde içinde bulunulan yoğun stres veya üzüntü hali şizofreni oluşmasına sebep olmaz. Bu yüzden karşılaşılan yoğun stres ve zorlu ortam bu hastalığın temel nedeni olarak görülemez sadece bu durumun tetikleyicisidir denilebilir.

En Fazla Hangi yaşlarda görülür?

Şizofren Beyin

Görüşmüş olduğu yaş aralığına baktığımız da cinsiyetsel olarak erkeklerde kadınlara oranla daha erkek yaş döneminde bu rahatsızlık ile karşılaşılabilir. Kadınlarda 25-35 Yaş Aralığında Karşılaşılırken Erkeklerde 15-25 Yaş Dönemlerinde bu rahatsızlık ile karşılaşılabilmektedir. Nadir bir şekilde görülmekle birlikte çocukluk döneminde ve ya ileri ki yaş dönemlerinde de bu rahatsızlık başlayabilir. Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı farklı değildir aynı sıklıkta görülmektedir.

Şizofreni çeşitleri nelerdir?

 

Şizofreni tek belirtili bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlardan ilki paranoid denilen şizofreni çeşididir. Bu noktada kişi daha önce gerçekleşmemiş olayları gerçekleşmiş gibi anlatmaktadır. Bir diğeri ise kalıntı denilen şizofreni çeşididir. Bu şizofreni hastalarında görülen en önemli belirtiler halüsinasyonlardır. En ağır şizofreni çeşidi ise katatonik şizofrenidir. Bu tarz hastalar fiziksel belirtiler gösterdiğinden hastaneye yatırılmaları çok daha doğru olacaktır.

 

Şizofreni için kullanılan ilaçlar

Şizofreni tedavisinde ağır ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanılması tedavinin olumlu sonuç vermesi açısından oldukça önemlidir. İlaçların aniden bırakılması tüm rahatsızlıkların yeniden tekrarlamasına yol açabilmektedir. İlaçlar görülen halüsinasyonları tam olarak yok etmese de belirli oranda azaltmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!