Soyadı Kanununun Kabulü Amaçları Nedenleri Ve Sonuçları

Ulu Önder Mustafa Kemal Toplumda Ayrıcalıklar Ortaya Koyan Lakaplar ve Benzerlerini Sonlandırmak İçin Yapılan Bir Devrimdir.

Soyadı Kanunu Hakkında Bilgi

Atatürk’ten önce Osmanlı Devletinde insanların soyadı olmadığından dolayı babalarının ismi ve oğlu olarak adlandırılıyordu. Bu yüzden çok fazla karışıklık olması söz konusuydu. Örnek verecek olursak; Mehmet oğlu Ali gibi isimlerle hitap edilmekteydi. Bunun için herkesin elinde kimlik gibi kağıtlar bulunmaktaydı. Fakat bu kağıtlarda karışıklık olmasının önüne geçmiyordu. Atatürk Soyadı Kanunu getirdikten sonra bu karışıklıkların önüne geçmiştir. Kanunun şartlarından ikisi; komik soyadlar konulmaması ve Türkçe soyadlar koyulmasıydı. Ayrıca bu kanun ile; ağa, hanımefendi, hacı, hoca gibi unvanlarda kaldırmıştır.

 

Soyadı kanunun amaçları ve nedenleri nelerdir?

 

Soyadı Kanunu Ne Zaman Çıktı Sorusunun Yanıtı; 21 Haziran 1934’tür.

21 Haziran 1934’de çıkan soyadı kanunun amaçları; insanlar arasındaki karışıklıkları önlemek, eşitlik ilkesini güçlendirmektir. Ayrıca kişiler arasındaki üstünlükler kaldırılması soyadı kanununun amaçlarından sadece biriydi. Soyadı kanunun amaçları, nedenlere de yol açmıştır. Meclis, Mustafa Kemal’e verilen Atatürk soyadını başka birinin kullanılmasını yasaklamıştır. Daha önceden resmi işlemlerde fazlaca sorunlar ve karışıklıklar çıkmaktaydı. Aynı ismi ve soy ismi taşıyanlar miras konularında problemler çözülemez hale gelmekteydi. Bu yüzden Soyadı Kanunu çıkarılarak bu sorunların önüne geçilmiştir. 1934 yılında kanun çıktıktan sonra herkesin bir soyad alması kararlaştırılmış bulunmaktaydı. Her aile kendine uygun ve Türkçe soyadlar almış olacaktı.

Soyadı Kanunun Kabulü

 

Soyadı Kanunun getirdiği sonuçlar nelerdir?

Soyadı Kanunun getirdiği sonuçlar arasında; insanların arasında artık bir karışıklık olmamakla beraber miras meseleleri de çok çabuk hallediliyordu. Askere gidecek olan bireylerde oluşan sıkıntılar daha çabuk çözülmekteydi. Tapu işlemleri de aynı şekilde daha kolay bir sonuca varıyordu. Bu kanun ile Batıya uyum sağlanmakta ve çağdaş medeniyetler arası seviyesine yükselmeye neden olmuştu. Soyadı kanunu ile kayıtlar daha düzenli halde tutulmaya başlandı. Karışıklıklar imkansızlaştı. Miras paylaşımlarındaki sorunlar daha kolay çözülmeye başlandı. Üstünlük içeren unvanlar kaldırılarak eşitlik sağlandı. Soyadı kanunu Türk milletinin haklarını iyileştirmeye çalışan bir yenilik olarak sayılmaktadır. Türk halkı bu sayede seçtikleri soyadı özgürce kullanabilme hakkına sahip oldular. Soyadı kanunu kabul edilmemiş olsaydı bütün bu sorunlar devam edecekti. Bütün karışıklıklar, devletteki resmi işlemler daha uzun sürmekle beraber her şey çok daha kötü olacaktı. Bu yüzden Atatürk’ün getirdiği bu yenilik herkese çok önemli bir kolaylık sağlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!