Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir ?

Suyun İnsanlar, Bitkiler ve Hayvanlar İçin Önemi Bir Kaç Satırda Açıklanamayacak Kadar Büyüktür. Canlı Yaşamının Devamı İçin En Önemli Unsurlar Arasında Yer Almaktadır. Canlılar Yemek Yemeden Yada Düşük Beslenme İle Uzun Süre Dayanabilmekteyken Su Olmadan Uzun Süre Hayatta Kalamamaktadır. Hayatın kaynağı olan su canlıların hayatını devam ettirmesi için olmazsa olmaz Hayati öneme sahip bir kaynaktır.

 

Suyun Canlılar Üzerindeki Fonksiyonu

1- En başta insan olmak üzere dünyada yaşayan her canlının yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan su; besin, ışık, hava ve ısı gibi hayatı bir unsurdur.

2- Canlıları yemek yemeden bir müddet hayatına devam ettirebilirler. Yemek yemeden uzun süre hayatına devam ettirebilen canlılar suya karşı o kadar dayanıklı değildir. Örneğin bir insanın 5 hafta boyunca yemek yemeden yaşayabildiğini düşünürsek uzun bir süre besin almadan yaşayabilir. Ama İnsan su içmeden en fazla 12 gün yaşayabilir. Bu süreyi aşan insan ölümle karşı karşıya kalır.

 Suyun Hayati Fonksiyonlara Etkisi

1- Hayati fonksiyonlara direkt olarak etki eden su, vücut sıcaklığını dengeleme özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile mevsimsel şartlara daha kolay uyum sağlayan canlılar sıcak ve soğuk havalardan daha az eklenecektir.

2- İnsan vücudunda yüzde üçten fazla su kaybolduğunda bir takım sağlık sorunları ve görev kayıpları oluşmaya başlar. Tamamen su kaybı demek ölüm demekken suyun bir miktar kaybı da sağlık için ciddi riskler oluşturur.

3- Bünyeyi temizleyen özelliğe sahiptir.

4- Toksinlerin atılmasını da yardımcı olan su vücudun daha arınık halde olmasını sağlar.

5- Cilt için de faydalı olan su deriyi temizleme özelliği ile insan sağlığı için farklı fonksiyonlar da üstleniyor.

6- Böbrek sağlığı için çok büyük bir öneme sahip olan su, minerallerin çözülmesini sağlayarak kan içerisinde taşınmasında yardımcı rol alır.

7- Hayati fonksiyonları ile özel görevler üstlenen vücutta birçok vitamin ve minerallerin çözünmesini sağlayarak kan içerisinde taşınmasında yardımcı görev alan su, kayganlaştırıcı özelliği sayesinde organların birbirlerinden etkilenmeden ve birbirlerine temas ederek zarar vermeden bir bünye içinde çalışarak görevlerini yapmasını sağlar.

8- İyi bir çözücü olan su biyokimyasal olayların oluşmasında ortam oluşturur.

9- Enzimlerin çalışması içinde ortam oluşturan su sindirim sistemi için de özel bir işleve sahiptir. 10- Bitkilerde de önemli bir görev üstlenen su tohumlarda eğer yüzde 15 ve altında su miktarı varsa bu tohumlar çimlenmeyecektir.

10- Metabolizma bünyesinde oluşan atık kısımların dışarıya atılmasında ve metabolizmanın boşaltım faaliyetlerini sürdürmesinde su, önemli bir yere sahiptir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!