Suyun Hayatımızdaki Önemi ve Yeri

Günlük Hayatımızda Suyun Yeri ve Önemi İle İlgili Merak Edilenler Kısaca olarak anlatılmıştır.

Canlı yaşamının devamı adına en önemli etmenlerden birisi olan su, canlı yapısının büyük bir bölümünü oluşturduğu kadar yaşadığımız gezegenin de yoğun bölümünü kapsamaktadır. Her ne kadar günümüzde kaynakların rahatlıkla kullanılabilmesi nedeniyle suyun önemi hakkında yeterince bilinçli olmasak da özellikle kuraklığın yaşandığı alanlarda suyun önemi çok daha fazla öne çıkmaktadır.

Genellikle suyun önemini vurgulamak üzere şu cümleyi sıkça duyarız. Bir insanın beslenmeden su tüketimine nazaran daha uzun süre canlılığını sürdürdüğü söylense de suyun üç günden fazla tüketilmemesi durumunda vücutta temel fonksiyonların aksamaya başlayacağı dile getirilmektedir. Bu açıdan bakıldığında su yalnızca bir temizlik ya da tüketim aracı olarak görülmemelidir.

Suyun bir diğer kullanım alanı ise hiç kuşkusuz temizliktir. Temizlikte ana faktörü oynayan su, yardımcı maddelerle birlikte hastalık etmeni olan ya da canlı yaşamını tehdit eden maddelerin uzaklaştırılmasını ve arındırılmasını sağlamaktadır. Yine, sanayiden, inşaya kadar geniş bir alanda değerlendirilmesi nedeniyle suyun yadsınamaz önemi ortaya çıkmaktadır.

Suyun Yaşantımızdaki Önemi ve Yeri

su-nedir

Su, canlı yaşamının devamı için vazgeçilmez bir yere sahiptir. Yalnızca beslenme gibi konularda değil aynı zamanda üretim de de önemli bir yeri bulunan su, kimyasal olarak ifade edildiği kalıp içerisine sıkıştırılamaz. Bu bakımdan ilkokuldan itibaren, suyun önemine ilişkin sunulan bilgilerde aynı zamanda dikkat edilmesi gereken konular hakkında da bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

Örneğin, en temel sorunlarımızdan birisi olan ve hızla diğer bölgelere yayılmaya başlayan kuraklık problemi, henüz ülkemizi etkisi altına almamış olsa da bugün pek çok Afrika ülkesi ile Orta Doğu ülkelerinde kuraklık ve su sorunları baş göstermektedir. Özellikle yaşadığımız coğrafya göz önüne alındığında suyun ne denli önemli olduğu daha fazla görülebilir.

suyun-onemi-nedir

Su beslenme ve temizlik gibi konuların yanı sıra, genel üretim, gıda güvenilirliği, inşa sanayi ve çeşitli endüstri kollarında da ana üretim maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında suyun dar bir kalıba sığdırılmak yerine daha geniş pencere de incelenmesi gerekir. bizlere düşen en önemli görev ise kaynaklarımızı bilinçli bir şekilde kullanmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!