Suyun Önemi İle İlgili Kompozisyon ve Kısa Yazı

Bazı Şeyler Vardır ki Onların Özet Bir Anlatıma Sığdırılması Zordur. Bunlardan biri de Suyun Önemi konusudur. Canlı yaşamı için en önemli şeylerden biridir su.

Su ve İnsan

İnsan metabolizmasının yapı taşı nedir diye bir soru sorulsa ilk vereceğimiz cevap hiç şüphesiz su olur. Hem insan vücudu hem de doğa için en büyük yaşam kaynağı su. Bu sebepten çoğu büyük medeniyetlerin deniz ya da nehir kenarlarına kurulduğunu görürüz. Ya da kıtlık dönemleri büyük ülkelerin su için savaştıklarına şahit olmuştur tarih. Suyun hayatımızdan bir an için çekildiğini hayal etsek, bu hem bizim hem de dünyanın sonu olurdu. İnsan vücudunun yüzde yetmişi sudan oluşur. Kanın yüzde seksen üçü, beyin ve kasların yüzde yetmiş beşi ve kemiklerin yüzde yirmi ikisi sudur.

 

Vücut hücrelerinin sağladığı enerji, kaynağını işte hep bu sudan alır. Vücuttaki toksinler de ter ya da idrar yoluyla yani yine su kanalıyla dışarı atılır. Bu şekilde kaybolan suyun yerine mutlaka sıvı almamız gerekecektir. Doktorların çoğu günde 3 litre kadar su tüketmemiz gerektiğini söylerler. Bunu çeşitli sıvılar ya da meyvelerle de almamız mümkün. Yeterince su içilmediği takdirde, öncelikle daha stresli ve gergin bir psikolojiye sahip oluruz. Kilo vermede zorluk yaşarız. Kuru ve erken yaşlanan bir cildimiz olur. Daha ileri susuzluk boyutlarında ise, başta böbrek olmak üzere birçok iç organ çalışmaz hale gelir. İnsanlar açlığa daha uzun süre dayanabilirken, susuz yaşama süreleri çok daha kısadır. Tüm bunlar suyun hayati önemini vurgular.

 

Su ve Tabiat

Suyun Canlılar İçin Önemi

İnsan vücudunun dörtte üçü sudan oluştuğu gibi, dünyanın da dörtte üçü sudur. Denizler, nehirler, göller dışında bir de havada buhar halinde olan su mevcuttur. Ve sadece insanlar için değil bitki ve hayvanlar için de ana besin kaynağıdır. Tabiattaki su güneş ısısıyla buharlaşır. Ve ısının düşmesiyle tekrar bulutlardan yağmur şeklinde tabiata düşer. Bu yönüyle su, tabiat içinde hep bir dolaşım halindedir. Her bir su molekülü iki hidrojen bir oksijenden oluşur. Ve tabiattaki varlık dengesi ancak su ile mümkün olur. Son yıllarda küresel ısınma sonucu oluşan iklim değişiklikleri ile buzullar erimiş ve dünyanın bazı bölgeleri susuzluk tehlikesi altına girmiştir. Bu tehlikeyi fark eden Birleşmiş Milletler her 22 Mart gününü 1992 yılından beri Dünya Su Günü olarak kutlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!