Suyun Petrole Oranla Daha Önemli Olmasının Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Suyun Petrole Oranla Daha Önemli Olmasının Nedenleri, Önemi ve Sonuçları Hakkında Kısaca Bilgiler.

Gerek yaşadığımız gezegen gerekse de vücudumuz ele alındığında büyük oranda sudan oluşan bu canlı tabiatının yaşamını devam ettirebilmesi için suya ihtiyacı her zaman devam edecektir. Bugün en önemli enerji kaynaklarından biri olan ancak gerek yaratılan kirlilik gerekse de yenilenebilir bir enerji kaynağı olmaması nedeniyle tehdit oluşturan petrol, her ne kadar su kaynaklarının üzerinde tutuluyor olsa da ciddi tehditler yaratmaktadır.

Suyun bu denli önemli olduğu bir ortamda yalnızca kendi coğrafyamız düşünüldüğünde birçok su kaynağına sahip olmamıza karşın yakın çevremizde bulunan Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerde tüketilebilir su kaynakları konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Öyle ki büyük savaşların geçmiş yıllarda petrol gibi kaynaklardan çıktığı ancak gelecekte yaşanabilecek su kıtlığı nedeniyle ortaya çıkabileceği birçok uzman tarafından dile getirilmektedir.

Bu denli önemli olan kaynaklar hakkında hali hazırda yeterli korumanın sağlanamaması ise bir başka rahatsız edici durumdur. Gerek enerji gerekse de diğer amaçlar doğrultusunda kontrolsüz bir şekilde kirlettiğimiz ve harcadığımız su potansiyeli, yalnızca bizi değil doğayı ve diğer canlı türlerini de etkisi altına almakta ve yok olma tehdidi ile karşı karşıya kalınmaktadır.

su-petrol

Suyun Petrole Oranla Önemli Olmasının Nedenleri

Su ve petrol birbirinden bağımsız iki kaynak olmasına karşın suyun petrole oranla daha önemli olmasında yaşam kaynağı olması etkilidir. Petrol, bir anlamda lüks tüketimde değerlendirilen bir ürün olmakla birlikte farklı enerji kaynakları ile zaman içerisinde bu açık kapatılabilecektir. Ancak suyun olmadığı bir ortamda canlı yaşamının devam etmesi mümkün olmayıp birçok gıda ürünü üretimi de sekteye uğrayacaktır.

Suyun Petrole Oranla Önemli Olmasının Sonuçları

İçinde bulunduğumuz Orta Doğu’da yaşanan birçok karışıklık ve savaşın sebebi petrol olarak görülmektedir. Ancak su kaynakları açısından baktığımızda bu orta doğu ülkelerinin birçoğunda çeşitli su sorunları yaşandığı da bilinmektedir. Her ne kadar petrolün büyük savaşlara neden olduğu düşüncesi ağırlık kazansa da bazı uzmanlara göre asıl sorun su kaynaklarıdır. Nitekim uzun yıllar boyunca gerek Irak gerekse de Suriye gibi ülkeler ile su kaynaklarının dağılımı ve paylaşımı konusunda sorunlar yaşanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!