Tasarrufun Önemi İle İlgili Kompozisyon

Evlerde enerji tasarrufu enerjinin bilinçli kullanılması anlamına gelir ve gereksiz enerji tüketimini önleyerek yapılır. Enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından en fazla üzerinde durulması gereken grup ailelerdir. Çünkü toplumumuzda aileler, diğer enerji kaynaklarında olduğu gibi enerji kaynaklarının kullanımı ve tüketiminde de rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biridir. Sağlıklı, rahat, temiz ve etkin bir ev ortamının devamı için kullanılan ısınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım gibi faaliyetler için aileler enerji kaynaklarını kullanırlar ve buna bağlı olarak da her ay bütçelerinden yüzlerce lira harcamaktadır. Özellikle evlerde kullanılan enerjinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık 1/3 oranında olduğu düşünülürse bu alanda yapılacak olan tasarrufun hem aile bütçesi açısından hem de çevre duyarlılığı açısından önemi ortaya çıkar.

 

Evlerin Isıtılmasında Enerji Tasarrufu

Evlerde ısı elde etmek için elektrikli soba yerine gaz sobası tercih edilmelidir. Eğreti takılmış kapı ve pencerelerde bulunan boşluklar ve hava girişleri kontrol edilmeli gerekiyorsa izolasyonları yapılmalıdır. Zemini halı ile kaplamak zeminde oluşacak ısı kaybını azaltır. Kalın kumaş perdeler kullanarak pencereden gelen soğuğun etkisiyle oluşan ısı kaybı engellenmelidir. Perdeler radyatör önlerini örtmeyecek şekilde olmalıdır. Odaları havalandırma amaçlı pencereler uzun süre açılmamalı, 3-4 dakika yeterlidir.

 

 Tasarruf Yapmak Niçin Önemlidir?

Enerji tasarrufu geleceğe yatırım yapmak anlamına gelir. Bugün ihtiyacımız olanı alıp gereksiz para harcamaktan kaçınmamız gelecek için yatırımımızdır. Büyüklerimiz yastık altı olarak tabir ettikleri birikimi kötü gün parası olarak saklarlarmış. Başımıza her hangi bir şey geldiği takdirde yastık altındaki paradan alarak hayatımızın kolaylaşmasını sağlarız. Sahip olduğumuz parayı ve eşyaları idareli ve dikkatli kullanmaya tasarruf denir. Geleceğe yapılan yatırıma bir gün mutlaka ihtiyacımız olacaktır. Tasarrufun önemi, yarın bir gün başımıza ne geleceğini bilemeyiz. Bugünden hazırlığımızı yaptığımız takdirde yarına hazırlıklı oluruz. Tasarruflu olmanın önemini parayı zor şartlarda kazanan kişiler bilirler. Alın teri dökmeden kazanılan paranın değeri bilinmeyeceği gibi tasarrufu da yapılamaz. Her konuda tasarruf hem aile bütçesi hem de ülke bütçesi için oldukça önemli bir konu olduğundan, bu konuda oldukça hassas davranarak hem cebimizin hem ülkemizin geleceği için enerji tasarrufu yapmalıyız.

Tasarrufun Önemi Hakkında Bilgilerinizi ve Görüşlerinizi Paylaşarak Katkıda Bulunmak İster misiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!