Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

Teknoloji içinde bulunduğumuz milenyum çağının vazgeçilmezi. Günümüzde teknolojik gelişmelerden uzak durabilenimiz kaldı mı bilmem ama bir çoğumuz teknolojinin esiri olmuş durumdayız.

Teknolojinin hayatımızda ki yeri

Teknoloji artık hayatımızın her bölgesinde. Ve birçok iş adet teknoloji sayesinde yürümektedir. Günlük kullandığımız bütün aletler üstün teknolojik donanımlar ile çalışmaktadır. Öyle ki bundan 10 yıl önce tahmin edemeyeceğimiz teknolojik gelişmeler, günümüz de gayet sıradan ve normal karşılanmaktadır.

Aklınıza gelebilecek her alet bir teknoloji ürünüdür. Her gün izlediğiniz televizyon, kullandığınız cep telefonları ve bilgisayarlar, Buzdolabı, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalar. Bunların her biri adeta birer teknolojik devrim olmaktadır. Üstelik artık hiç bir teknoloji ile tatmin olmuyor, sürekli yenilen bir teknoloji ile biz de yenileniyoruz.

Örneğin henüz 1 yıl önce aldığınız son teknoloji oldukça pahalı bir cep telefonu, bir sene sonra yerini çok daha yeni modellere bırakıyor ve elinizde ki cihaz onların yanında adeta ilkel kalıyor.

Günlük yaşantımız bu teknolojik gelişmelere o kadar adapte olmuş durumda ki, adeta teknoloji olmadan günlük hiç bir işimizi halledemiyoruz. Tüm insanlar ile olan iletişimimiz aslında teknolojik bir cihaza bağlı. Ve o cihazlar olmadan iletişim kurulması nerede ise imkânsız.

Tüm haberler de artık teknoloji sayesinde son derece hızlı yayılmakta ve anlık olarak takibimize sunulmaktadır. Teknolojinin önemi ise aşağıda daha detaylı açıklanmıştır.

Teknolojinin önemi

Teknoloji sayesinde daha çok iş daha kısa sürede ve daha az iş gücü ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu da zaman ve para tasarrufu olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; önceden 10 işçinin 5 saatte yaptığı işleri, son teknoloji cihazlar 1 saat içinde yapabiliyor. Bu da 5 iş gücü tasarruf olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük hayattan örnek vermek gerekir ise; çamaşırları yıkamak isteyen bir bayan tüm çamaşırlar için en az 5 saati vererek yıkayacak ve yorulacak iken, bu işi teknolojik bir çamaşır makinesi sadece bir saatte yapmakta ve hiç bir yorgunluğa sebep olmamaktadır.

Teknolojik aletler kişilerin zamanlarının daha verimli değerlendirilmesine yardımcı olur. Zaman tasarrufu ve emek tasarrufu sağlar. Ve bu işler ile harcanacak zamanlar çok daha faydalı işler de değerlendirilerek verim artışı yaşanabilmektedir.

Özet ile teknoloji her açıdan hayatı kolaylaştıran ve verim katan bir olgu olmaktadır.

Teknolojinin Yeri ve Önemini Kompozisyon Tadında Açıkladık. 

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!