Telefonun Önemi ve Hayatımızdaki Yeri Nedir Açıklayalım

Günlük Yaşantımız İçerisinde Telefonun İcadının Önemi ve Hayatımıza Kattıklarını ne kadar anlatsak az gelir.

Yüzyıl öncesine kadar iletişimde daha çok telgraf, mektup, özel yazışmalar ön planda iken yüzyıllık süreç içerisinde yapılan çalışmalar, gelişen teknolojiyle birlikte artık dünyanın her yerine çok kısa bir süre içerisinde ulaşmak mümkün hale geldi. Genellikle ön planda tutulmayan ve önemi pek anlaşılmayan konulardan birisi olsa da telefon, hayatımızda büyük bir yere sahiptir.

Uzun mesafeler ile geçmiş yıllarda kurulan iletişimde günler süren süreçler etkindi. Bu süreç mesafenin uzaklığına göre değişirken özellikle ülke dışı yapılan iletişim denemelerinde çok daha uzun sürelerin etkin olduğu söylenebilir. Telefonun icadı ya da bulunuşuyla birlikte kısa sürede geniş bir alan, telefon ağları ile sarılırken belirli bir zümreye ait olmaktan çıkmasıyla birlikte tüm dünya bu ağ içerisinde yer almaya başlamıştır.

1900’lü yıllarda daha çok Avrupa ülkelerinde yaygın olan telefon, gelişen ve ülke bazında özelleştirilen uygulamalar ile kısa sürede ülkemiz ve yakın diğer ülkelerde de kullanılmaya başlamıştır. İlk yıllarda ve 50’li yıllara doğru telefon ile iletişimde kullanılan santraller ise yerini kısa sürede kablosuz ve herhangi bir aracının olmadığı hizmetlere bırakmıştır.

Telefonun Önemi ve Hayatımızdaki Yeri Önemi Nedir

Telefonun Önemi ve Hayatımızdaki Yeri Nedir

İnsanoğlu açısından her dönem yapılan önemli buluşlar bulunmaktadır. Bu buluşlar arasında yer alan telefon, son yüz yıllık süreç içerisinde önemli bir gelişim kaydederek, evlerde ya da yalnızca belirli alanlarda olan bir obje olmaktan çıkmış, hemen her alanda özgürce iletişim kurmayı sağlayan bir araç haline dönüşmüştür.

Telefonun sağladığı yararlar arasında uzak mesafelerde yer alan insanların iletişimini sağlaması ön plana çıkarken aynı zamanda ekonomik anlamda da önemli bir değer sunmaktadır. Bugün zamanın çok daha değerli hale geldiğini göz önünde bulundursak olası olumsuz durumlara karşı kısa sürede kurulan iletişimin etkisi daha net anlaşılabilir.

Ekonomik açıdan bu duruma baktığımızda bu alanda hizmet sunan kurumların ve sağlanan istihdamın etkisini görebiliriz. Genellikle göz ardı edilen bir diğer durumda ise telefonlara bağlı olarak gelişen diğer alanlar öne çıkmaktadır. Mobil teknolojinin gelişmesiyle birlikte gün içerisinde yapılan işlemler artık bir numara kadar uzakta gerçekleşmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!