Temel Sağlık Hizmetlerinin Önemi ve Amaçları Nelerdir

Temel Sağlık Hizmetlerinin Önemi ve Amaçları Nelerdir Kısaca ve Özet Olarak Hazırlanan Anlatımımız ile sizlerle.

Sağlık hizmeti, ülkemizde ve diğer pek çok ülkede kişilerin doğuştan kazanmış olduğu haklardan birisidir. Devletin karşılamakla yükümlü olduğu sağlık hizmetleri sayesinde insanlar, ek ücret ve diğer baskı unsurları ile karşılaşmadan sağlık hizmetlerinden faydalanmakta, sorunlar çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çözülmektedir. Elbette bu hizmetlerde bazı özel durumlarda farklılıklarda yaşanabilmektedir.

Sağlık kavramı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ifade edildiği şekli ile yalnızca hastalık hali değil aynı zamanda beden ve ruhen de sağlıklı olmayı temsil etmektedir. Fiziksel ve biyolojik olarak sağlıklı olan bireyler yalnızca kendi benliği ile sorumlu olmayıp aynı zamanda toplumun genel işleyişi, sağlığı ve gelecek nesilleri başarısıyla da yakından ilişkilidir.

Temel sağlık hizmetleri, esasında ülkelerin demokratik süreçlere geçişiyle birlikte karşılanmaya başlayan konular arasında yer alsa da bugünkü şekli ve önemini 1978 tarihinde gerçekleştirilen bir konferans – toplantı sonrasında almıştır. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumların önderlik yaptığı çalışmalarda sağlık kavramı temel sağlık ihtiyacına yönelik önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Temel Sağlık Hizmetlerinin Önemi ve Amaçları 

Temel sağlık hizmetleri üzerine alınan kararlara baktığımızda şu tanımlama kullanılmaktadır. Temel sağlık hizmetleri ile pratik aynı zamanda akıl ve bilimsel temeller ile bağdaşan, sosyal ve bilimsel açıdan kabul edilebilir sonuçlar sunan toplumda yer alan bireylerin faydalanabileceği ve aynı zamanda karşılayabileceği kapsamdaki hizmetler ifadesi görülür.

Doktorluk Mesleğinin Önemi Nedir Hakkında Bilgi

Temel sağlık hizmetlerinde başarıya ulaşabilmek için bireyler kadar devletin kendisine de önemli görevler düşmektedir. Hem devlet politikası hem de bireylerin sahip oldukları anlayış içerisinde sağlık sisteminin akılcı ve bilimsel değerler ile bağdaşan, sosyal ve ekonomik anlamda kalkınmayı destekler nitelikte geliştirilmesi gerekmektedir. Bu kavram bir anlamda temel sağlık hizmetlerinden çıkarak tüm sağlık hizmetlerini kapsayacak hale gelmelidir.

Temel sağlık hizmetleri ile insanların yaşamış olduğu sağlık sorunları ve aynı zamanda sağlıklı ruh halinin korunması, devletin en önemli görevlerinden birisidir. Bu konu, yalnızca hasta ilişkisi ile değil toplumun genel işleyişiyle de ilgili olup sosyal ve ekonomik konularda göz ardı edilmeden uygulanmalıdır. Sosyal ve ekonomik anlamda gelişmeyen bir toplumun, sağlıklı olması mümkün değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!