Temizliğin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Sağlıklı bir birey olabilmek için öncelikle temizliğimize dikkat etmemiz gereklidir. Vücudumuzun sağlıklı olmasının yanında kişisel bakımımızın gerekliliğini de unutmamalıyız. İnsanların gün boyunca evde, iş yerinde, okulda, toplu taşıma araçlarında ve diğer ortamlarda elleriyle dokundukları yerlerde, yürüdükleri zeminlerde ve soludukları havada dahi gözlerimizin göremeyeceği yüzlerce mikroorganizma bulunmaktadır. Bunları soluyan ve elleriyle taşıyan insanların sağlıklı olamayacağını unutmamalıyız.

 

Önce Kişisel Temizliğe Önem Vermeliyiz

Ailemizden başlayan eğitim sürecinde okulda devam eden bilgilerle bizlere öğretilenleri mutlaka uygulamalıyız. Örneğin; Her sabah kalktığımızda yüzümüzü ve ellerimizi sabunla yıkamalıyız. Ardından dişlerimizi hem sabah hem de gece yatarken mutlaka fırçalamalıyız. Böylelikle yüz, ağız ve diş sağlığımıza önem vermiş oluruz. Mikropların ve hastalıkların da bizden uzak durmasını sağlayabiliriz. Haftada en az 3-4 defa banyo yaparak kişisel temizliğimizi tamamlamamız gereklidir.

 

Saçlarımızı şampuanlarla yıkayarak vücudumuzu sabunladığımız bir temizlikle kendimizi hem kirden arındırmış hem de temizliğimizi desteklemiş oluruz. Tuvalete her girip çıktığımızda mutlaka ellerimizi bileklerimize kadar yıkamalıyız. Ayrıca her yemekten önce ve sonra yine ellerimizi ve ağzımızı yıkamamız çok önemlidir. Ellerimizin her yere temas ettiğini düşünerek pek çok farklı mikrop ve kirin ellerimizde veya parmaklarımızda saklanmasının mümkün olduğu unutmamalıyız ve ellerimizi bu nedenle sık sık yıkamalıyız. Giydiğimiz giysilerin pis veya kirli olmamasına da özen göstermemiz gereklidir.

 

Çevre Temizliğini Mutlaka Yapmalıyız

Temizliğin önemi hayatımızda büyük bir yer kaplarken doğa ve çevre temizliği de en az kişisel temizliğimiz kadar önemlidir. Çevremizde, sokaklarda ve diğer tüm alanlarda temiz bir ortamın olması daha mutlu yaşamamızı sağlar. Bunun için öncelikle yerlere çöp atmamalıyız. Yerde bir çöp görürsek hemen alıp onu çöp kutusuna atmalıyız. Sularımızı da boşa akıtmamalıyız. Çiçekleri koparmamalıyız ve çimlere de basmamalıyız. Çevremizi temiz tutmanın en önemli yolları bunlar olurken denizlerimizin ve nehirlerimizin çöplüğe dönmemesini sağlamalıyız. Asla denizlerimize ve nehirlerimize çöp vb. atıklar atmamalıyız. Çünkü doğa ve çevremiz gelecek nesillere de aktarılan bir hazinedir. Onların da gelecek nesillere aktarabileceği temiz bir çevre ile dünya üzerine sağlıklı, mutlu ve huzurlu şekilde yaşayabilmek hepimizin en doğal hakkıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!