Temizlik ve Temizliğin Hayatımızdaki Önemi

Çocukluk yıllarından itibaren sahip olduğumuz en önemli kazanımlardan birisi hiç kuşkusuz temizliktir. Hem toplumun genel yapısı hem de ağırlıkta olan inanç sistemi etkisinde insanlar temizlik hususunda çok daha dikkatli olmaya çalışmaktadır. Ancak bu konu yalnızca toplumumuza özgü olmayıp, insanlığın var olduğu günden bugüne değin yerini korumuştur.

İnsanlar, etkin olmaya başladığı yıllardan itibaren farklı yaşam şekilleri, tüketim alışkanlıkları ya da aktiviteleri tercih etmiştir. Hemen her konuda yaşanan değişime karşın temizlik her zaman ön planda tutulan bir durum olmuştur. Bu kimi zaman sağlıkla ilgili yaşanan tecrübeler kimi zaman ise kişiyi olumsuz yönde etkileyen durumlar nedeniyle güncelliğini korumayı başarmıştır.

Temizliğin, günlük yaşamımızdaki yeri ise yukarıda da söylediğimiz gibi daha çok sağlıkla ilgilidir. Bugün hastalıkların ortaya çıkışı ve yayılışında etkili olan kirlilik etmenleri, yalnızca insanları değil diğer canlı türlerini de etkilemektedir. Bu nedenle temizliği yalnızca bir canlı türüne özgü olarak görmek doğru olmayacaktır.

Temizlik ve Temizliğin Hayatımızdaki Önemi Nedir? Kısaca

temizligin-onemi-nedir

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız pek çok konuda, her zaman temizlikten dem vurmuş ve önemini vurgulamışızdır. Su, hayatın vazgeçilmez bir unsuru olmakla birlikte canlı yaşamının devamında büyük öneme sahiptir. Ancak su, yalnızca canlılığın devamlılığı için değil temizlik açısından da önemlidir. Peki, temizlik yalnızca su ile mi sağlanabilir? Hangi konulara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor?

Çevremizde yarattığımız tahribatta, kullanmış ve geliştirmiş olduğumuz ürünleri, kontrolsüz bir biçimde savurmamız etkilidir. Bir fabrika ya da kullanılan araçlar, çevreye karşı hassas olunmaması nedeniyle kirlilik etmenlerini artırmaktadır. Bu insanların yanı sıra diğer canlı türlerini de olumsuz yönde etkilemekte, nesillerin yok olma tehdidi ile karşı, karşıya kalmasına neden olmaktadır.

Yine, beslenmeden günlük alışkanlıklarımıza kadar temizliği her noktada görmek isterken, kişisel temizliğe yeteri kadar özen göstermemek tezatlık oluşturmaktadır. Manevi anlamda bu duruma baktığımızda İslam dininin de en temel durum olarak temizliği vurguladığı ve temiz olunmadığı sürece hiçbir ibadetin kabul olmayacağını görmekteyiz. Tüm bu detaylara bakıldığında temizlik, bir zorunluluk olmaktan çıkarılarak insanın sahip olması gereken bir erdem olarak görülmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!