Toplumsal Dayanışmanın Önemi

Toplumsal Dayanışma Nedir ve Kısaca Toplumsal Dayanışmanın Önemi ve Yardımlaşmanın Önemi Hakkında Merak Edilenleri sizlere açıklamak istiyoruz. Sizlerde Toplumsal Dayanışma Hakkında Kompozisyon,Yazı ve Bilgi arıyorsanız bu bilgi notumuz yararlı olacaktır.

Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşmanın Önemi

İlk olarak sizlere kısa bir tanım yapalım. Toplumsal dayanışmanın ne olduğunu açıklayalım.

Toplumsal Dayanışma Nedir: Toplumun müessese ve kuruluşlarıyla bazı ortak değerler üzerinde birleşmesi ve beraber hareket etmesine haline Toplumsal dayanışma denir.

Dayanışma bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir.

Toplumsal dayanışmanın hayatımızda tahmin ettiğimizden daha fazla bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Zira daha iyi koşullarda yaşamamıza yardımcı olacak en temel hareketlerden birisi dayanışma ve yardımlaşmadır.

İyi bir muvaffakiyet sağlamak için çevresel bazı etmenlerimizi de iyileştirmemiz gerekmektedir. Zira insan sosyal bir varlıktır. Çevresindeki tüm olaylardan direk veya endirekt etkilenir.

Toplumsal Yardımlaşma Nedir,Dayanışmanın Önemi Nedir,Yardımlaşma Hakkında Yazı

Bu etkileşme insana zarar verdiği gibi doruğa çıkmasına da yardımcı olur. Dayanışmalar sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır.

Kendi başarısızlığımız şayet bir toplum içinde negatif tesir yapıyorsa oturup, düşünüp nerede neden hata yaptığımız irdelememiz gerekmektedir.

Hasılı, sürekli olarak bir birimizle tartışıp gözlerimizi oyacağımıza, Pozitif dayanışma içerisinde olsak, hem kendimiz hem etrafımız hem de ülkemiz bundan yararlanacaktır.

Fertlerin birlikte hareket etmeleri elbette ülkemiz için çok yararlı olur, buna en güzel örnek Kurtuluş Savaşıdır.

Birlik ve beraberlik içinde olan toplum kendi kendini yönetir, dışarıdan müdahalelere müsaade etmez. Karşılaşılan meseleler daha tez çözülür ve gelişmek için ihtiyaç duyulan şartlar kolayca aşılır.

Ülkemizin dünya ülkeleri arasında ehemmiyetli bir yere gelmesi için, toplum olarak bir dayanışma (fikir birliği) içinde olmalıyız.

Kendi başarısızlığımız eğer yaşamış olduğumuz bir toplum içinde olumsuz etkinin olmasına neden oluyorsa oturup, düşünerek hatayı nerede yaptığımız derinden irdelememiz iyi olacaktır diye düşünmekteyiz.

Yardımlaşmanın Önemi Nedir

İnsan günlük hayatta tek başına yaşayamadığı gibi ihtiyacı olan şeyleri de kendisi bir başına karşılayamaz. Dolayısıyla toplumu oluşturan bireylerin kendi aralarında birbirleriyle yardımlaşmaları ve dayanışma içerisinde olmaları gerekir.

Peki nasıl yardımlaşacağız diye soracak olursanız. Bir çok yolu vardır yardımlaşmanın. Örneğin İhtiyacı olan insanların ekonomik durumlarını düzeltmek için para yardımında bulunmamız, onların iyi ve kötü günlerinde yalnız olmadıklarını göstererek yanlarında olmamız toplumdaki uyumu arttırır. Toplumun gücünün artmasıyla beraber üzerimize düşen görevimizi de yapmış oluruz.

İnsan, tabiatı gereği tek yaşamayan toplumsal bir varlıktır. Yalnız yaşaması . Birlikte yaşamanın ve beraber olmanın gereği olan dayanışma ile insanlar yardımlaşmayı, birlikte iş yapmayı öğrenirler. Dayanışma sayesinde insanlar daha tez ve daha çok iş yapabilir. Atalarımızın söylemiş olduğu güzel bir ata sözü vardır . Ne demişti atalarımız “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyerek, tekliğin değil birlik,yardımlaşma ve dayanışmanın önemini bir kez daha bizlere anlatmaya çalışmışlardır.

Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma hakkında umarım yararlı olacak bir bilgi paylaşımı olmuştur sizler için.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!