Toprak Kaymasının Oluşma Nedenleri ve Sonuçları

Sizlere Toprak Kaymasının Ortaya Çıkma Sebepleri Hangileridir ile Toprak Kaymasının Oluşma Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir kısa ve özet olarak açıklıyoruz.

Toprak Kayması Nedir

Toprak kayması ya da bilinen diğer ifadesi ile heyelan, ülkemizde daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde gerçekleşen aynı zamanda yağışlara bağlı olarak diğer bölgelerimizde de zaman, zaman olan doğa olaylarından birisidir. Yerleşim yerlerini tehdit etmesi, toprağın taşınması ve tarım alanlarını etkilemesi nedeniyle kötü bir olay olarak algılansa da doğal bir süreç olarak görülmektedir.

İsminden de anlaşılacağı üzere toprak kayması, yer kayması olarak bilinmektedir. Yer kayması olarak adlandırılan olayda, toprağın özellikle üst kısmının taşınması ve aşağı doğru eğime bağlı olarak kayması öne çıkar. Bu durumda başta yağışlar olmak üzere arazinin toprak yapısı ve eğim durumu etkili olmaktadır.

Toprak kaymasında taşınan topraklar, yeni alanlarda daha verimli tarım alanlarının oluşmasını sağlayabildiği gibi taşınma hareketinin büyük olması durumunda ciddi toprak kayıpları da yaşanabilir. Ancak Doğu Karadeniz bölgesi örneğini ele aldığımızda nemli yapı ve sürekli devam eden yağışlar ile ormanlık alanlar, toprakların ve doğal yaşam alanlarının daha hızlı bir şekilde yenilenmesine imkan tanımaktadır.

Toprak Kaymasının Oluşma Nedenleri ve Sonuçları

Toprak Kaymasının Oluşma Nedenleri ve Sonuçları

Toprak kayması ya da heyelan olayları eğim nedeniyle ortaya çıkan temel bir sorundur. Doğu Karadeniz bölgesinde olduğu gibi eğimli arazilerin fazla olması, artan yağışlar ve kar erimeleriyle birlikte toprak kaymalarına neden olur. Yalnızca Karadeniz bölgesinde değil Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde de zaman, zaman bu olaylar yaşanmaktadır.

Toprak kaymasında etkili olan bir diğer faktör yağış olup kar ve buz erimeleri nedeniyle oluşan büyük su kütleleri aynı zamanda nemli toprakların büyük kütleler halinde taşınmasına neden olabilir. Bu olay daha çok yağışın nispeten fazla olduğu dönemlerde görülmektedir.

Toprak yapısının genel özellikleri, toprak kaymasında etkili olan bir diğer faktör olup killi araziler, en çok toprak kaymasının görüldüğü alanlardır. Bu alanlarda toprak gözeneklerinin büyük miktarlarda su ile dolması, artan kütle ve eğim etkisinde toprakların taşınmasını sağlar.

Heyelanların sonuçlarına baktığımızda ise yerleşim alanlarını tahrip etmesi, tarım arazileri üzerinde olması durumunda ekonomik kayıplara neden olması öne çıkar. Ayrıca başta ulaşım ve taşımacılık olmak üzere etkilenen pek çok faaliyet nedeniyle bölgeler arası gelişmişlik düzeyi fark yaşayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!