Trafik Kazalarının Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Her yıl binlerce insan, yaşamını trafik kazalarında büyük oranda dikkatsizlik sonucunda kaybetmektedir. Sahip olduğumuz imkanların her geçen gün artması, daha güvenli araçların üretilmesi ve otoyolların artık çok daha kullanışlı hale gelmesine karşın insan faktörü üzerine etki edilemediği için trafik kazalarında herhangi bir değişim yaşanmamakta ve caydırıcı cezalar dahi yeterli etkiyi yaratmamaktadır.

Trafik kazalarının meydana gelişinde doğal ve insan eli ile oluşan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu doğal süreçler hakkında aşağıda bazı bilgiler verecek olsak da etkinin daha çok insan yönünde yoğunlaşması çok daha dikkat edici bir durumdur. Avrupa ülkelerindeki istatistikler baz alındığında ise ülkemizde trafik kazalarının daha fazla gerçekleştiği ve her yıl binlerce insanın dikkatsizlik sonucu yaşamını yitirdiği görülmektedir.

Trafik kazalarının nedenleri, gerçekleşmesi sonucunda meydana gelen kayıpların neden önemli olduğu ve bu kazalar sonucunda ne gibi dersler alınması gerektiğini hem yazılı hem de görsel basında sıkça görüyoruz. Ancak ne yazık ki bu konuda yeterli bilinçlenmeyi sağlayamadığımız için henüz istenilen oranda başarıya ulaşamadık.

Trafik Kazalarının Nedenleri

Trafik kazalarının meydana gelişinde birçok faktör etkilidir. Örneğin, karayollarının uygun şekillerde oluşturulmaması, yol kenarlarında görüşü engelleyecek nitelikte ağaçların bulunması ya da engellerin yer alması kazalara neden olabilir. Yine, doğa olayları da kazaların oluşumunda etkili olurken en önemli faktör hiç kuşkusuz insan etkisidir. İnsanların dikkatsizliği ve gerekli uyarılara uymaması nedeniyle her yıl binlerce insan yaşamını yitirmekte ve kazalar meydana gelmektedir.

Trafik Kazalarının Nedenleri Maddeler Halinde İsteyenler İçin.

Trafik kazalarının sebepleri
– Alkollü şekilde taşıt kullanma
– Normal süratten daha hızlı şekilde gitmek
– Dikkatsiz ve tedbirsizlik
– Dikkat Dağıtan İlaç aldıktan sonra araba kullanmak
– Normal İstihap Haddinden fazla yük taşımak
– Hatalı sollama yapmak ve ayrıca trafik işaretlerine ve işaretçilere uymamak
– Uykusuz ve dinlenmeden uzun süreli yolculuk yapmak
– Şerit İhlali Yapmak ve Hatalı Şerit Değiştirmek

Trafik Kazalarının Önemi

Trafik kazaları, toplum bilincinin ne konumda olduğunu belirlemek noktasında etkilidir. Alkollü araç sürülmesi, yol ile ilgili uyarılara dikkat edilmemesi, yaşanan kazalar sonucunda yeni önlemler alınmasına neden olmaktadır. Elbette bu hoş bir durum olmayıp insanların söz konusu kazalar öncesinde bilinçlenmesi amaçlanmalıdır.

Trafik Kazalarının Sonuçları

Bu acı olaylar karşısında en kötü sonuç insanların yaşamını kaybetmesi ya da sakat kalmasıdır. Tüm uyarılara ve ağır yaptırımlara karşın basit önlemlerin dahi alınmaması, kazaların sayısında artışlara neden olmaktadır. Ayrıca bu kurallar bir kişi için değil tüm seyir halinde olan araçlar için geçerli olduğundan toplu bir bilince ihtiyaç duyulur.

Maddeler Halinde Trafik Kazalarının Sonuçları şu şekildedir.

Trafik kazalarının sonuçları
– İnsanlar üzerinde psikolojik izler bırakır
– Ölümler ve yaralanmaların olmasına sebep olur
– Maddi açıdan zararlar ortaya çıkar
– Kalıcı sakatlıklara neden olur
– Sevdiklerimizin aramızdan ayrılmasına sebep olur

Trafik Kazaları ile ilgili bilgilerinizi sizlerde paylaşmak isterseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!