Türkiye’nin Stratejik Konumunun Önemi

Ülkemizin Konumsal Olarak Sahip Olduğu Önem Hakkında Bilgi Belleğinize Katkı Sağlayacak Bir Makale.

Stratejik Konum Nedir?

Bu ifadeyi coğrafya ya da tarih kitaplarında çok sık duyarız. Türkiye’nin jeopolitik önemi ya da stratejik konumu diye geçer satırlarda. Ama çoğumuz tam anlamıyla ne içerdiğini bilmeyiz. Strateji aslında askeri bir terimdir. Sonrasında politik ya da ekonomik alanlara da yansıması olmuştur. Stratejik konum ifadesi de önceleri sadece askeri alanda kullanılırken sonraları uluslararası ilişkileri kamu yönetimi ve sosyal bilimlerin inceleme sahasına girmiştir. Tam olarak anlamı bir arazinin askeri açıdan üstün olmasıdır. Bu üstünlüğü neler sağlar? Yer altında ya da yer üstünde yer alan türlü maden yatakları ve bitki örtüsü zenginliği, dünyada kilit noktada olmasını sağlayacak konumu, yükseltileri, eğimi hepsi stratejik konum kavramının içine girer.

 

Türkiye, Stratejik Konum Açısından Niçin Önemlidir?

 

Türkiye her ülkede rastlanmayacak şekilde iki farklı kıta parçasının birleştiği yerdedir. Bir tarafı Asya kıtasının bir parçasıdır. Bu bölgeye Anadolu adı verilir. Diğer tarafı ise Avrupa kıtasının bir parçasıdır. Bu kısma ise Trakya yarımadası adı verilir. Ve bu iki kıta İstanbul boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birbirine bağlanır. Bu boğazlar sadece iki kıtayı birbirine bağlamaz. Ayrıca ticari açıdan önemli iki su yoludur. Karadeniz’den diğer denizlere ve okyanuslara geçmek isteyen gemiler öncelikle bu iki boğazdan geçmek zorundadır. Akdeniz’den Karadeniz’e giden gemiler de bu yolu kullanır.

Türkiye'nin Stratejik Konumunun Önemi Hakkında Bilgi Kısaca

Bu da jeopolitik açıdan Türkiye’yi hassas bir kili noktası haline dönüştürür. Bunun dışında ülke verimli topraklara sahiptir. Dört mevsimin yaşandığı coğrafyada çok farklı ürünlerin tarımı yapılabilir. Tarım açısından kendine yeten, hatta dışarıya da ihraç eden bir ülkedir. Ayrıca zengin maden yatakları ile de pek çok ülkenin gözbebeği durumundadır. Bu maden yataklarını ve verimli toprakları gerektiği gibi işletmeyi başarırsa, dünya ekonomisinde ön sıralara geçmek asla imkansız bir proje olmayacaktır. Ortadoğu ve Asya’da yine bilindiği gibi zengin petrol yataklarına sahip pek çok ülke bulunmaktadır. Amerikalı ve Avrupalı yatırımcıların gözdesi olan bu rezervlere ulaşım da yine Türkiye üstünden sağlanır. Çünkü Türkiye bu ülkelere oldukça yakın bir komşu ülke durumundadır. İşte tüm bu unsurları ile Türkiye stratejik açıdan mücevher değerine sahip bir ülkedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!