Uhud Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir

İslam Tarihi Hakkında Bilgilere Uhud Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir Sorusu Hakkında Merak Edilenler Kısaca Özet Olarak burada.

Uhud Savaşı Nasıl Oldu ?

Müslümanlar ile Mekkeli Kureyşliler arasında yaşanan en önemli savaşlardan birisi olan Uhud savaşı, 625 tarihinde Uhud Dağı’nda gerçekleşmiştir. Medine de bulunan Müslümanlar ve Mekkeli Ebu Süfyan’ın ordusu arasında gerçekleşen bu savaş, pek çok açıdan önemli olsa da yaşanan olaylar ve sonuçları itibariyle Hz. Hamza’nın ölümü en önemli sonuç olarak görülmektedir.

Kaynaklarda yer alan bilgiler ile 800’den biraz daha fazla askeri güce sahip olan Müslümanların karşısında, 3000 binden fazla askeri gücü ile yer alan Kureyşliler, Şevval ayının 7’sinde Uhud dağında karşılaşmıştır. Müslümanlar, Muhammed Bin Abdullah, Hamza bin, Abdülmüttalib, Ali Bin Ebu Talib komutasından oluşmaktadır.

Mekkeli Kureyşlilerin safına baktığımızda ise Ebu Süfyan, Halid bin Velid ve Hind’in Kureyşlileri komuta ettiği görülmektedir. Gerek gerçekleştiği dönem gerekse de sonuçları itibariyle Uhud savaşı, yalnızca Müslümanlar açısından değil aynı zamanda İslam’ın yayılışı açısından da önemli bir dönüm noktası olarak görülmektedir.

Uhud Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi Nedir

Uhud Savaşının Nedenleri, Sonuçları ve Önemi 

Hicretin üçüncü yıllında, Şevval ayının 7’sinde gerçekleşen Uhud savaşı, bazı kaynaklarda Şevval ayının ortasında olduğu yönünde bilgi verilmektedir. Mekkeli Kureyşlilerden oluşan ordu, 11 Mart 625 tarihinde Mekke’den Medine’ye doğru ilerlemeye başlarken Mekkelilerin Bedir savaşında elde edilen kayıplar ve Müslümanların artan gücünü kırmak üzere konumlandırılmıştır. Bu açıdan hem İslam’ın geleceği hem de Müslümanların yükselişinde Uhud savaşının da önemli bir yeri bulunur.

Müslümanlar açısından bakıldığında savaşa önceden hazırlıklı olunulması, Uhud bayırları ile düzlüklerinde ilk karşılaşmanın yaşanmasına neden olmuştur. Hz. Muhammed, Uhud dağında dar bir geçit üzerine Müslüman okçularını yerleştirirken Müslümanlara, Mekkelilerin Uhud dağı çevresinden dolaşarak saldırmasını önlemeyi amaçlamıştır.  Bu sırada savaşın öncesinde okçulara haber verilmeden mevzilerin terk edilmemesi emri verilmiştir.

Uhud dağı eteklerinde karşılaşan iki ordu içerisinde Müslümanların artan baskıları, Mekkelilerin yavaş, yavaş geri çekilmesini sağlamıştır. Okçular ise geri çekilme karşısında savaşın sona erdiği düşüncesine kapılarak mevzilerini terk etmiş ve ganimetleri yağmalamaya başlamıştır. Açığı gören Halid Bin Velid ise Müslüman ordusuna geçitten geçerek saldırmış, ağır kayıplar verdirerek ordunun geri çekilmesini sağlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!