Ülkemizde Birbirinden Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri ve Etkisi

Türkiye’de yani Ülkemizde Birbirinden Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri ve Etkisi Nelerdir Hakkında Bilgiler Maddeler Halinde Yazımızda.

Ülkemizde Karadeniz, Akdeniz ve Karasal olmak üzere başlıca üç tip iklim görülür.

 Denizlerin ve Dağların iklim Üzerindeki Etkisi

  1. Türkiye’nin kuzeyi boyunca Karadeniz sahilleri uzanır, Marmara bölgesinde Marmara denizi, batısında Ege denizi ve güneyde Akdeniz yer alır. İklim üzerinde denizlerin etkisi büyüktür. Çünkü denizlerden sürekli havaya yoğun miktarda su baharı karışmaktadır. Bu buhar da özellikle sahil kesimlerine yağış olarak düşer.
  2. Karadeniz bölgesi çok yağış alırken neden Akdeniz ve Ege daha az yağış almaktadır? Cevap dağların konumu ile ilgilidir. Karadeniz’de dağlar kıyıya paralel bir şekilde devam eder. Bu dağlar kıyıdan yükselen su buharı önünde yüksek zirvelerle bir set gibi durur. Karadeniz’den kalkan su buharı genelde bu dağları aşamaz ve bölgeye yağış olarak düşer. Akdeniz ve Ege’de ise durum farklıdır. Dağlar bu bölgede kıyıya dik iner ve bulutlar aralardan iç bölgelere doğru geçer. Bu da düşen yağış miktarını azaltır.
  3. İç bölgelerde ve Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise karasal iklim yağışların azlığı nedeniyle hüküm sürer.
  4. Denizlerde sıcak ve soğuk su akıntıları vardır. Bu akıntılar kıyı şeritlerinde yazların daha serin kışların ise iç bölgelere göre daha sıcak geçmesini sağlar. Bu akıntılar yağış üzerinde de etkilidir.

Ülkemizde Birbirinden Farklı İklim Tiplerinin Görülmesinin Nedenleri ve Etkisi

Ormanların İklim Üzerindeki Etkisi

  1. Ormanlar bulundukları çevrenin iklimi üzerinde yumuşatıcı etkiye sahiptir. Ormanlar ancak yeterince su alan bölgelerde ve insanların bilinçli olduğu yerlerde yetişebilir.
  2. Ormanlar belli yükseklikten sonra yerlerini bozkır ve maki bitkilerine bırakır. Türkiye’de dağlar oldukça yüksek zirvelere sahiptir. Doğu Anadolu bölgesi hem sahili olmaması hem de çok yüksek dağlarla çevrili olmasıyla iklimin en sert soğukları yaşar. Bahar mevsiminde bile yağışlar çoğu kez kar şeklindedir. Bu bakımdan ormanlar açısından da fakirdir. Bu da kışların etkisini artırır.
  3. Akdeniz bölgesi de orman açısından zengin değildir. Çoğu ormanlar yerini makiliklere bırakmıştır.
  4. Orman açısından en zengin bölge Karadeniz’dir. Bu zenginlik iklimi yumuşatmakta her mevsim yağış sağlamaktadır.
  5. İç Anadolu’da kışların Doğu Anadolu’ya göre daha hafif geçmesinin nedeni dağların doğudaki kadar sık ve yüksek olmaması sebebiyle üç denizden gelen hava akımlarını az çok alabilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!