Ülkemizde Her Bölgede Çimento Fabrikası Kurulmasının Nedenleri

Ülkemizde inşaat sanayi özellikle son yıllarda büyük bir gelişim göstererek ilerlemekte olup, inşaat alanında dünya listelerinde üst sıralara taşınmaktayız. Bu noktada bir diğer dikkat çeken detay ise çimento fabrikalarıdır. İnşaatın temeli sayılan çimento fabrikaları hemen hemen her şehrimizde bulunmakta olup bu konu oldukça merak edilmektedir. Bu yazımızda sizler için ülkemizde her bölgede çimento fabrikası kurulmasının sebeplerinden bahsedeceğiz. Ülkemizde neden her bölge de bir çimento fabrikası bulunuyor, bunun sebebi nedir, oldukça karlı olduğu için mi yoksa farklı sebeplerden mi tüm bunların cevabını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ülkemize genel olarak baktığımızda her ilde hatta birçok ilçede çimento fabrikalarının kurulduğunu görmekteyiz. İnşaat malzemesinin temeli olan çimentonun fabrikasının her ilde olmasının sebebi temel olarak taşıma maliyetinin yüksek olmasıdır. Şöyle ki sürekli olarak bir ihtiyaç olan ve inşaatın temel taşlarından olan çimentoyu taşıma masrafı oldukça yüksektir. Bu masrafı en aza indirmek adına her ilde çimento fabrikaları kurulmaktadır. Günden güne artan inşaat sektöründe taşıma yöntemler ile çimento götürmek inşaat maliyetlerinde büyük bir artışa sebep olur. Bu kalemi en aza indirerek masraftan kısmak ve karı arttırmak için bu durum bir nevi zorunlu bir hal almıştır. Bunun yanı sıra çimento fabrikaları büyük bir kar elde etmektedir ve devamlılığı olan bir sektördür.

Yeni binaların yapılmasının yanı sıra kentsel dönüşümler, yeni arazilere kurulan yerleşim alanları ve buna benzer projeler için her zaman çimentoya ihtiyaç duyulmaktadır. Her ilde kurulan fabrikalar bu amaca hizmet etmekte olup sürekli olarak kar yolunda ilerlemektedir. Yani kısacası ülkemizde her bölgede çimento fabrikası kurulmasının ilk sebebi, yapılara ve inşaat alanlarına yakın olmak olup bununla birlikte ikinci sebep olarak da karlılık oranını söylemek mümkündür. Her geçen gün gelişen inşaat sektörü ile birlikte her şehirde görülen çimento fabrikaları zaman içinde ilçelere de yayılacak gibi görünüyor. Bu yazımızda sizler için çimento fabrikalarının kurulma nedenlerini ayrıntılı olarak incelemiş olduk. Temel olarak nedenleri bu iki durum üzerine kurulmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!