Uranyumun Özellikleri ve Önemi Nedir Kısaca Kullanım Alanları

Son yıllarda giderek önemini artıran ve ülkemizde de bu alanda yapılan yatırımlar itibariyle daha sık telaffuz edilen Uranyum, radyoaktif kimyasal elementler arasında yer almaktadır. U simgesi ile gösterilen ve 1789 tarihinde Martin Heinrich Klaaproth tarafından keşfedilmiş olan Uranyum, 1841 tarihinde Eugene-Melchior Peligot tarafından izole edilmiştir.

Uranyuma ilişkin yapılan ilk çalışmalar, elementin diğer elementler gibi olduğu düşüncesinin hakim olduğunu göstermektedir. Bu düşüncede radyoaktivite konusunda yeterli bilginin olmaması ve yatırımların bu alana yöneltilmemesi nedeniyle etkili olurken 1800’lü yıllardan itibaren bu alanda yapılan çalışmalar artmış ve 1900’lü bugünkü önemini kazanmaya başlamıştır.

Uranyum ve diğer radyoaktif element – çalışmalar açısından en önemli sıçrama noktası 1896 tarihinde bilim tarihinin en önemli çalışmalarından birisi olarak görülen Mendeleyev’in çalışmalarıyla başlamış, Uranyumun radyoaktif bir element olduğu kesinleşmiştir. Nitekim sahip olduğu yapı itibariyle Uranyum, zaman içerisinde silah sanayinden enerji eldesine kadar geniş bir alanın değerlendirme konusu haline gelmiştir.

Uranyumun Özellikleri, Önemi Nedir? Kısaca Kullanım Alanları

Uranyumun Özellikleri ve Önemi Nedir Kısaca Kullanım Alanları

Uranyum, genel görünümü itibariyle siyah – kahve ve gri tonlarını andıran bir yapıya sahip olmakla birlikte cama katılması durumunda sarı – yeşil arasında bir renk vermektedir. Yüksek değerlerde radyoaktif bir element olması nedeniyle dikkat çeken uranyum aynı zamanda yüksek yoğunluğa sahiptir. Çelikten daha yumuşak olan uranyum, kurşuna oranla %65 daha fazla yoğunluğa sahiptir.

Üç ayrı allotropu olan uranyumun kolayca yükseltgendiği ve ısıtıldığında yandığı bilinmektedir. Klor, kükürt ve azotla bileşik oluşturabilmekle birlikte hidroklorik asit ve sülfürik asit içerisinde çözündüğü görülmüştür. Uranyum mineralleri ise araştırmalar sonucunda belirtildiği şekliyle; uraninit, autinit, tobernit, koffinit olarak sıralanmaktadır. Minerallerde yer alan uranyum, kimyasal reaksiyonlar sonucunda uranyum oksid ve diğer formlara dönüştürülmektedir.

Uranyum kullanım alanları en çok merak edilen ve tartışma konusu olan detaylar arasında yer alır. Seramiğe renk verme amacıyla kullanılan uranyum, üretim reaktörleri içerisinde U-238 izotopu plütonyuma dönüştürülebilmekte, analitik uygulamalarda da kullanılmaktadır. Nükleer yakıt olarak zenginleştirme çalışmalarında kullanılan uranyum aynı zamanda nükleer patlayıcı üretiminde kullanılan ana bileşimlerden birisi olması nedeniyle önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!