Uyuşma ve Karıncalanma Nedenleri, Önemi ve Sonuçları

Zaman içerisinde hemen herkesin yaşadığı ancak pek dikkate almadığı konulardan birisi de uyuşma ve karıncalanma hissidir. Genellikle uzun süre bir iş ile ilgilenilmesi ya da sabit pozisyonda hareketsiz kalınması nedeniyle oluştuğu düşünülen uyuşma ve karıncalanma, ciddi bir sağlık sorunu etkisinde de ortaya çıkabilmektedir. Öyle ki günümüzde kalp krizinden beyin kanamasına ve hatta damar tıkanıklığına kadar bir dizi sorunda uyuşama ve karıncalanma gibi belirtiler görülmektedir.

Tıbbi açıdan bakıldığında uyuşma ve karıncalanma gibi sorunlar, duyusal sinirlerin hasar alması ya da aşırı bir uyarılma etkisinde ortaya çıkmaktadır. Bu sinirler yalnızca deri ya da vücut sinirlerinde değil, vücudumuzda birçok noktada bulunmakta ve hasar alma olanağı olmaktadır. Uyuşma etkisine baktığımızda ise burada alınan hasarın boyutu dikkate alınmakta aynı zamanda hasarın nerede oluştuğu de etkili olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda beyinde oluşabilecek bir hasar sonucunda vücudun sağ ya da sol yarısında uyuşma görülürken sinirlerde oluşan hasarda ise hasarın bulunduğu bölgede karıncalanmanın daha ciddi boyutlarda olduğu görülmektedir. Aşağıda bu konuya ilişkin daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Ellerde Karıncalanma ve Uyuşma

Uyuşma ve Karıncalanma Nedenleri  – Takip Süreci

Her insanın yaşamının belirli bir sürecinde bu tür sorunlarla karşılaştığı gözlenmektedir. Fakat bu sorunun ortaya çıkışına ve etkili olduğu sürece dikkat edilmesi gerekir. Bazı hastaların yıllardır uyuşma ve karıncalanma sorunu ile karşılaşmasına karşın hekime başvurmadığı görülmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı değişimler mevcuttur.

  • Aniden oluşan ve daha önce görülmeyen uyuşmalarda,
  • Uyuşma sırasında ortaya çıkan ağrı ve güç kayıplarında,
  • El ve ayak geneline yayılan,
  • Diyabet gibi vakalara bağlı olarak ortaya çıkan problemlerde mutlaka bir uzman görüşü alınması gerekmektedir.

Uyuşma ve Karıncalanma Tedavisi

Uyuşma ve karıncalanmaya neden olan faktörler belirlendikten sonra hastalık sürecine ilişkin gerek ilaç gerekse de diğer tedavi uygulamalarına geçilmelidir. Örneğin, hastada etkili olan birkaç farklı hastalık var ise bu hastalıklar etkisinde uyuşma sorunu oluşuyor ise aşama, aşama ilerlenmelidir. Ayrıca ağrı kesici ilaçlar dışında epilepsi ya da depresyon gibi vakalarda kullanılan ilaçlardan da  faydalanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!