Vatanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

On Beş Yılı Karşılarken şiirinde, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır der Mithat Cemal. Vatan toprağı, insanların doğup büyüdükleri, içerisinde kültürlerinden öğeler barındıran ve gerekirse uğrunda ölünebilecek kara parçasıdır. Bir toprağın vatan toprağı olabilmesi için yıllardır süregelen toplum kültürü ile bütünleşmiş olması ve uğrunda şehit verilmiş olması gerekir. Vatan kavramı, Türk milleti için çok önemlidir. Türk insanı her zaman vatanın önemli olduğunu vurgulayan, tarihine sahip çıkan bir millettir.

 

Vatana sahip çıkmak nedir?

Vatan toprağına sahip çıkmak yalnızca toprağı ve toprağın altındakileri ölümüne korumak değildir. Vatanına sahip çıkmak, bu toprakta yaşamış dedelerinin ninelerinin kültürüne sahip çıkmak anlamına da gelir. Yani kültür yemeklerinin, kültür giysilerinin ve kültür şarkılarının zamanla kaybolmasına izin vermek ve başka bir kültürün yaşantısını almakta vatanına sahip çıkamamak anlamına gelir. Kültür kaybının yaşanması ile bir toplum damarlarında hala eski kanı aksa da birkaç nesil sonra başka bir topluma dönüşür ve özünü kaybeder.

Vatanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Bu noktada bahsedilen toplumun hala aynı topraklar üzerinde yaşamını sürdürmesinin bir anlamı yoktur. Vatan toprağına sahip çıkmanın bir başka özelliği ise kültürüne sahip çıktığın gibi bu topraklardaki insanlara sahip çıkmak ve onlar için bir şeyler yapmaktır. Vatan altındaki şehit kanı ile olduğu gibi üzerinde nefes alan insanlarla vatandır. Bilinçli olduğunu düşünen her birey toplumunun büyük problemlerini tespit etmeli ve toplumuna bir şeyler katmak için çabalamalıdır. Örneğin kız çocuklarını okutulmadığı bir toplumda, kız çocukları için programlar düzenlemek, kız çocukları için yurt açmak, okumalarını sağlayacak etkinlikler düzenlemek veya bu etkinliklere yardım etmek aslında vatan için yapılmış pozitif katkılardır. Vatan toprağı gelişmiş ve kendini bilen kadınlar, anneler ile daha değerli bir hale gelecektir. Vatanını seven insan, vatanının bugününü ve aynı zamanda yüzyıl sonrasını düşünmelidir.

 

Vatan sevgisi

Vatan sevgisi her bireyin içinde olan ancak bazen açığa çıkmayan bir duygudur. Her insan vatanını ve toplumunu sever. Sevmiyorsa, yeterince tanımamış demektir. Özellikle Türk toplumu ve Türk tarihi çok zengin bir birikime ve geçmişe sahiptir. Atatürk’te Türk toplumu için söylediği, “Türk çocuğu, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” sözü ile bu konudaki duygularını dile getirmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!