Verem Hastalığı Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi

Diğer adı Tüberküloz olan verem hastalığı, Mycobacterium tuberculosis adlı bir mikroptan oluşmaktadır. Bu hastalığı herkes kapabilir. Genellikle akciğerde görülse de bütün organlarda meydana gelebilir. Organlara zarar veren bu hastalık tedavi edilmezse ölüme kadar götürebilir.

 

VEREM HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Solunum yoluyla bulaşan verem hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa sebep olan mikrop, solunum aracılığı ile akciğere tutunarak yerleşir. Yerleştiği yerde bir süre bekleyen bu mikrop hastanın ve vücudun en savunmasız anını bulduğunda kendini gösterir. Vücut dirençsiz kaldığında veya çok fazla sigara alkol tüketildiğinde akciğer tahribata uğraş ve bu mikroba karşı savunmasız hale gelir. Bu sebeple akciğerde yaralar oluşur ve enfeksiyon başlar. Bu aşamadan sonrada tüm vücuda yayılarak hızlıca ilerler.

 

Hasta olan kişi, hapşurduğunda, öksürdüğünde veya bir yere tükürdüğünde hastalığa sebep olan mikroplar çok çabuk etrafa yayılır. Bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı da çok çabuk başka insanlara bulaşır. Eğer vücudun direnci yoksa bu mikro bulaştığı anda vereme sebep olur. Ancak vücudun direnci varsa dirençsiz anını bulmak için vücutta kendini saklar. Ayrıca pastörize olmayan sütlerle de kolayca bulaşır.

Verem Tedavisi

VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Verem hastalığının en büyük belirtisi öksürüktür. Öksürme esnasında balgam da çıkabilir. Hatta öksürük esnasında kan bile gelebilir. Verem mikrobuna yakalanan kişi çok halsiz hisseder kendini. İştahsız olur ve çok hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşar. Verem hastası olan kişi geceleri yatarken çok fazla terlemektedir. İlerleyen verem hastalığında ise kişinin ateşi hem yüksektir ve nefes almada zorluklar yaşamaktadır.

 

 VEREM HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Verem hastalığının tedavisi çok önemlidir. Kesin tedavisi vardır ancak erken teşhis edilmezse ve tedavi edilmezse sonuçları çok kötü olmaktadır. Yaklaşık 6 ay kadar ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinde Pirazinamid ve İzoniazid gibi etkisi büyük antibiyotikler kullanılır. Ayrıca bu hastalığın en önemli tedavilerinin başında bağışıklık sistemini güçlendirmek gelmektedir. Buna uygun besinler ve vitaminlerin takviyesi yapılmaktadır. Hastaya çok hijyenik bir ortam sağlanması da önemlidir. Verem hastalığının ilaçları Verem Savaş Dispanserleri tarafından hastaya ücretsiz verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!