Yardımlaşma Ve Dayanışmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon

Bir toplumu oluşturan kişilerin duygu, düşünce ve ortak düşünce ve çıkar birliği ile birbirlerine bağlı olmaları ve her hususta birbirlerine destek olmalarına dayanışma denir. Terim sosyal biliminde, özellikle sosyolojide ve psikolojide oldukça yaygın olarak kullanılır. Dayanışmanın ortaya çıkış şekilleri toplumdan topluma değişmektedir. İlkel toplumda kan bağı ve akrabalık ilişkileri üzerine kurulu olan, daha gelişmiş toplumlarda sosyal dayanışmanın oldukça değişik kaynakları olabilmektedir.

 

Toplumun tüm kesimleriyle tam bir birlik ve beraberlik oluşması durumunda birlikte yaşamanın bir anlamı olur. Güvenliğimizi tehdit eden olaylarda dayanışma sayesinde mücadele ederiz. Toplumun en küçük birimi, aile dayanışma sayesinde ayakta kaldığı gibi, bir ülkeyi de ayakta tutacak olan toplumsal dayanışmadır. Toplumu oluşturan kişilerin, toplumun kurum ve kuruluşlarının ortak kararlarda birleşmesi ve ortak bir şekilde hareket etmesi gerektiğini bilmek gerekir. Kurtuluş Savaşı’nda milletimiz dayanışma içerisinde hareket etmemiş olsaydı devletimizi ve kimliğimizi kaybetmiş olabilirdik.

 

 Yardımlaşma Neden Önemlidir?

Yardımlaşma, bireylerin tek başına üstesinden gelemeyeceği sorunlarda, maddi, manevi güçlerini, bilgi, deneyim ve düşüncelerini birleştirerek problemlerini yok etmek ya da en aza indirmektir. Yardımlaşma ve dayanışma zenginin fakire, güçlü olanın güçsüze karşı bir aşağılama, üstünlük sağlama gibi duygular ile yapıldığı takdirde mutluluk yerine mutsuzluk, sevgi yerine de kin ve nefret duygularını körükler. Unutulmaması gereken toplumu oluşturan tüm bireyler birbirlerine muhtaçtır. Yardım yapılırken bu düşünce ile hareket edilmelidir. Aksi takdirde güven duygusunun yok olduğu, hiç kimsenin birbirine güvenemeyeceği bir toplumun oluşmasına katkı sağlamaktan başka bir durum beklenemez. Birbirine güvenmeyen toplumda sevgi, saygı olmayacağı gibi dayanışma ve yardımlaşma olanağı imkansız hale gelecektir.

 

Dayanışmanın Etkileri

Yardımlaşma ve dayanışma sayesinde toplumda oluşabilecek, tüm toplumu etkileyebilecek problemler ortadan kalkmış olur. Yardımlaşma ve dayanışmanın yüksek seviyede olduğu toplumlarda huzur, mutluluk ve başarı oranı yükselir. Böyle toplumlarda bireyler arasında dostluk duyguları kuvvetlenir. Kin ve nefret duygusu yok olur. Refah seviyesi yüksek oranda artar hırsızlık, dolandırıcılık ve teröre rastlanmaz. Zengin ve fakir arasındaki farklılık azalır. Her iki birey arasındaki sevgi ve saygı çoğalır. Toplumda bu şekilde sosyal denge sağlanmış olur.

Sizlerde Yardımlaşma ve Dayanışma Hakkında Yazılmış Kompozisyon ve Yazılarınızı yayınlatmak isterseniz bize iletmeniz yeterli.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!