Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nedir

Bu konu içerisinde Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nedir Sorusu Hakkında Bilgiler Kısaca Açıklanmıştır.

Sağlıklı yaşamanın ilk ve altın kuralı, dengeli ve düzenli beslenmektir. Bugün yaşadığımız birçok sağlık sorununun temelinde, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yeterli oranda alamaması ve beslenme konusunda yaşanan sorunlar yer alır. Genellikle medya organlarında sağlıklı beslenmeye ilişkin sık, sık farklı formüllerin verildiği ve hangi gıdaların tüketilmesi gerektiği belirtilir.

Söz konusu kaynaklarda, sağlık yaşamanın altın kuralı olan yeterli ve dengeli beslenmenin neden bu denli önemli olduğu ve vücut açısından ne gibi etkiler sağladığından söz edilmemektedir. Bu açıdan, insanların bu konuda bilinçlenmesi ve daha sağlıklı nesillerin yetişebilmesi için öncelikle gıda sorununun çözülmesi, fırsat eşitliği yaratılarak tüm insanların dilediği gıda ürünlerine ulaşabilmesi sağlanmalıdır.

Temelde beslenmenin yalnızca açlık hissini bastırmak ya da belirsiz ve düzensiz şekilde herhangi bir gıda ürününü tüketmek olduğunu düşünürüz. Beslenme, sağlıklı yaşamın sağlanabilmesi, yaşam kalitesinin korunması, aynı zamanda hastalıkların önlenebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden yeterli ve dengeli oranda alınması anlamına gelmektedir.

yeterli-dengeli-beslenme

Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Hakkında Bilgi ?

İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için düzenli olarak alması gereken 50 ayrı besin maddesi bulunmaktadır. Bu besin maddeleri yaşa, mevcut duruma ve yaşam şekline bağlı olarak farklı oranlarda ihtiyacı belirlerken sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmek ve aynı zamanda verimliliğimizi korumak adına ihtiyaç duyulan her bir ürüne özenle yaklaşmalıyız.

Vücudun, gelişmesi ve bir anlamda büyümesi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yine ihtiyaç duyduğu oranlarda almasına yeterli ve dengeli beslenme adı verilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme yalnızca sağlıklı yaşam için değil aynı zamanda vücudumuzda pek çok alan için de canlılığı sağlayan en önemli konudur.

dengeli-beslenme

Bu konuda sıkça yapılan hatalardan birisi beslenmenin ya da yeterli beslenmenin sınırsızca tüketmek olduğu yanlışıdır. Hangi gıda ürünü olursa olsun, yalnızca vücut ihtiyacını karşılamaya yönelik beslenmeye dikkat edilmeli, yaşam boyunca daha huzurlu ve mutlu kalabilmek için egzersiz ve spor faaliyetlerine yönelmeliyiz. Sağlıklı yaşamın bilinen bir anahtarı olmasa da söz konusu bu hususlara dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!