Yurdumuzun Kıyı Bölgelerinde Yağışın İç Kesimlere Göre Daha Fazla Olmasının Nedenleri

Ülkemiz sahip olduğu coğrafi özellikleri ile çok zengin bir dokuya sahiptir. Bulunduğumuz konuma baktığımızda farklı iklim tipleri yanı sıra bu farklılık sonucunda oluşan zenginlik ile birçok ürünün ülke genelinde yetiştirilebildiği, farklı bölgelerde farklı özelliklerde turizm faaliyetlerinin yapılabildiği ve hem bölge hem de ülke ekonomisini önemli girdilerin sağlandığı görülmektedir.

Ülkemizde özellikle kıyı bölgelerde diğer iç kesimlere oranla yağış oranlarının daha fazla olduğu görülmektedir. Bu konuya verilebilecek örnekler arasında Karadeniz bölgesi, ilk sıralarda yer alırken hem dağların konumu hem denizellik etkisi, söz konusu yağışın iç kesimlere oranla kıyı kesimlerinde daha yoğun olmasını sağlamaktadır.

Kıyı Bölgelerde Yağışın İç Kesimlere Göre Fazla Olmasının Nedeni

Yağışların kıyı kesimlerinde iç bölgelere oranla daha fazla etkili olmasında birçok faktörün etkisinde söz edebilirken başta denizellik etkisi, bu konuya verilebilecek en iyi örnektir. Nem oranının kıyı kesimlerinde nispeten iç kesimlere oranla daha yüksek olması, yağış oranının artmasını sağlamaktadır.

kiyi-bolgelerinde-yagis

Bir diğer önemli faktör ise kıyılarda yer alan dağların, denize paralel olarak uzanması etkili olmaktadır. Bu konuda ülkemizin Kuzey ve Güney kıyıları iyi birer örnek olup yağışların kıyı kesiminde daha fazla olmasında nemli havanın iç kesimlere girememesi etkili olmaktadır. Ülkemizde yağış oranının en fazla olduğu yer alan Doğu Karadeniz’de bu dizilimi daha net görebiliriz.

Kıyı Bölgelerde Yağışın İç Kesimlere Göre Fazla Olmasının Sonuçları

Söz konusu farklılık, yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizin sahip olduğu birer zenginlik olarak görülmektedir. Kıyı kesimlerde ve iç kesimlerde aynı dönem içerisinde farklı iklim tiplerinin özellikleri etkili olurken bu etki, farklı ürün gruplarının yetiştirilmesine imkan tanımakta ve aynı zamanda başta yerleşim olmak üzere turizm gibi birçok konuyu etkilemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!