Yüzyıl Savaşlarının Nedenleri ve Sonuçları Hakkında Bilgi

Yüzyıl savaşları her ne kadar ismi ile özdeşleşmiş olsa da esasında yüzyıldan daha uzun süren bir harp dönemini içermektedir. Bu sürecin, Türk toplumu açısından bu denli önemli olmasında ise Anadolu’da kurulan ve yükselişe geçen Osmanlı’nın fetret dönemine denk gelmesi ve kalkınma sırasında Avrupa’nın bu yükselişe müdahale edememesidir. Elbette sorun, yalnızca bu durum ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda Avrupa’nın siyasi yapısında da önemli değişimler yaratmıştır.

Yüz Yıl Savaşları, , İngiltere kralı III. Edward’ın Fransa tahtında hak iddia etmesiyle 1337 tarihinde başlamış fakat 116 yıl sürdükten sonra 1453 tarihinde sona ermiştir. Bu tarih aynı zamanda Osmanlı adına bir dönüm noktası olan, Orta Çağ’ın kapanıp Yeni Çağ’ın başlamasını sağlayan İstanbul’un fethiyle de özdeşleşmektedir. Yüzyıl Savaşları, Avrupa’nın genel yapısı ve siyasi durumu üzerinde de etkili olmuştur.

Genel anlamda feodalite ve hanedan kültürü etkisiyle ortaya çıkan bir savaş olarak görülen yüz yıl savaşları, Feodal anlamda İngiltere kralının Akitanya dükü olmasında etkili olmuştur. Hanedan açısından bakıldığında Fransız baronlarının, Fransa kralı IV. Charles’ın ölümünden sonra İngiltere kralı III. Edward’ı değil, VI. Filip’i seçmesi, yüzyıl savaşlarının ortaya çıkmasında etkili olmuştur.

Yüzyıl Savaşlarının Nedenleri ve Sonuçları Hakkında Bilgi

Yüzyıl Savaşlarının Sebepleri ve Sonuçları

İngiltere ve Fransa arasında yaşanan gerginlik, 1294 tarihinde had safhaya ulaşırken İngiltere kralı olarak ilan edilen III. Edward, annesi Isabelle de France’ı sürgüne göndermiş ve annesinin sevgilisini idam ettirmiştir. Bu süreç sonunda Fransa kralı IV. Filip’in anne tarafından dedesi olduğu iddiasını öne süren Edward, Fransa tahtı üzerinde hak iddia etmesinden sonra yüzyıl savaşlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İngiliz ordularının saldırısı ile başlayan yüzyıl savaşları, Crecy’de Fransızların mağlup edilmesini sağlamıştır. Calais ve Poiters gibi alanlarda zafer elde eden İngilizler, II. Jean’ın esir alınmasından sonra 1360 tarihinde büyük bir toprak kaybı yaşamıştır. Zaman içerisinde İngiliz ordularının hızla artan işgali karşısında VII. Charles’ın tacı almasıyla birlikte Fransız orduları güçlenmeye başlamış, Paris, Normandiya, Arquitania gibi bölgeler geri alınarak 1453 tarihinde herhangi bir anlaşma olmaksızın savaş sona ermiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!