Zekat Vermenin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Zekatın Önemi, dinimizde toplumun huzur ve düzenine büyük önem verilmektedir.

Bunu sağlamak için bir takım kurallar kabul görülmüştür. Bunlardan birisi yazımızın konusu olan zekattır. Zekat, dini kurallara göre zengin olan Müslüman bireylerin yılda bir defa malının ve parasının kırkta birini yoksul olan Müslüman kişilere vermesi olarak belirlenmiştir.. Zekat, Kuran’ı Kerim’de namaz ile beraber 37 ayette geçmektedir. Zekat vermenin üzerinde bu kadar fazla durulmasının sebebi zekatın İslam dininde büyük önem arz ettiğini gösteren bir hadise olduğunun göstergesidir. Zekat verilip verilmemesinin bireylerin isteğine bırakılmıştır. Yoksulun hakkı ve zenginin yerine getirmesi lazım görülen bir ibadet olarak emredilmiştir.

 

Zekatın Önemi

Zekatın önemi konusunda Kur’an-ı Kerimde zenginlerin mallarında ve paralarında muhtaç ve fakirler için de bir hak vardır diye buyrulmaktadır. İslam’ın toplumundaki insanların sıkıntısını ve dertlerini tedavi etmek amacı ile ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı getirdiği ibadetlerdendir. Zekat toplumdaki bireyleri birbirine bağlayan sosyal yardımlaşma ve dayanışma sistemi olarak görülür. Zekat, kişinin kalbini cimriliklerden, malı ise yoksulun hakkından temizler, zekat zengin insanlarda şefkat ve merhamet hissini geliştiren bir ibadet olmaktadır. Zekat verilmesi ile yoksulların kalbinde oluşan haset ve kıskançlık def olur, yoksul kişiler kendilerine yardım eden zengin kişilere karşı sevgi, saygılarını belirtirler ve bu sayede yaşanılan toplumda birlik ve kardeşlik kuvvetlenmiş olur.

 

Zekat Kişiler Arasında Köprü müdür?

Zekatın önemi işte bu konularda önem arz etmektedir. Zekat bu hususta bir köprü olmaktadır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) zekat İslam’ın köprüsüdür diye belirtmiştir ve sosyal yaşamda oluşan farklılaşmanın zekat gibi bir köprü ile tabi bir çizgide birleşeceğine işaret etmektedir. Zira zekat, zengini yoksulun yanına, yoksulu da zenginin yanına yakınlaştırır ve oldukça önemli bir ibadettir. Zekatın sözlük anlamından biri temizliktir. Zekatla zenginin malından ve parasından fakirin hakkı alınarak temizlediği, zenginin ise kalbini cimrilikten ve hasetten uzak tuttuğu bilinir. Zekatın diğer bir anlamı da berekettir. Zekatla mal azalmaz aksine bolluk ve bereket oluşur, mal artar. Zekatın dinimizde öneminin oldukça büyük önemi olduğunu bu hadislerde açık bir şekilde belirtilmiştir.

Zekat Vermemizin Dinimizce ve İnsanlık Açısından Önemi Hakkında Bilgilerinizi Paylaşmak İster misiniz ?

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!